ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ 54-69

6:53 μ.μ. | = 0 | ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ νίκησαν 54-69 αυτά του Αθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό του FINAL 4 και προκρίθηκαν στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Πρωτέας.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κατάφεραν να προηγηθούν στο 10′ με 4 πόντους διαφορά (14-18) και μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα.

Η εξαιρετική Κεχαγιά έδωσε το προβάδισμα με 25-24 στην ομάδα του Αθηναϊκού, δύο λεπτά πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα, με μία ελεύθερη βολή έγραψε το 29-26, που ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.
Η ομάδα της Αθήνας διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά (33-26) με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ωστόσο τα κορίτσια του Ευριπίδη Μελετιάδη, βγάζοντας πάθος στο παρκέ, ανέτρεψαν την κατάσταση . Με την Σταμολάμπρου να ευστοχεί σε τρίποντο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 38-47 στο 28′ ενώ στο 30′ το σκορ ήταν 42-49.
Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας μάλιστα και διαφορά 16 πόντων (50-66), 1’50” πριν τη λήξη του ημιτελικού, ενώ το τελικό 54-69 έγραψε η Σταμολάμπρου.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 29-26, 42-49, 54-69.