ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Πέρασαν Πρωτέας, ΦΕΑ, Σπόρτιγκ

Ο Πρωτέας Βούλας πέρασε δύσκολα από το κλειστό της Κηφισιάς επικρατώντας της τοπικής ΑΕΝΚ με 47-40 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο σημαντικότερο παιχνίδι της πρεμιέρας του θεσμού.Η Κηφισιά κατάφερε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την 3η περίόδο σε ένα κλειστό παιχνίδι με τις δύο ομάδες ακόμα εμφανώς ανέτοιμες αλλά στο τέλος η Βούλα με την εμπειρία των Μαγαλιού, Δασκαλοπούλου και Μπαρπερίδου βρήκε τις λύσεις και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων για να φτάσει στο τελικό 47-40.Στη Νέα Φιλαδέλφεια η πρεμιέρα της ΦΕΑ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στον νεοφώτιστο Φάρο Κερατσινίου και τελικά η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας έφτασε σε μια άνετη νίκη με 72-45. Στα Πατήσια ο Σπόρτιγκ επιβλήθηκε της ΕΑ Παραλίας με 75-58 πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ αφού οι Πατρινές ήταν σε απόσταση ενός καλαθιού λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η εμπειρία όμως της Γεωργίας Νταή, που κατεβαίνει κανονικά φέτος με την ομάδα των Πατησίων και οι βοήθειες στο σκοράρισμα από τις Στεφανίδου και Μουζάκη έδωσαν στον Σπόρτιγκ μια διαφορά στην τέταρτη περίοδο που αποδείχτηκε καθοριστική για το τέλος. Ο Σπόρτιγκ δεν είχε στη διάθεσή του τις τραυματίες Πετυχάκη, Βραχάλη αλλά και την Καλλιώρα που δεν έχει συμφωνήσει ακόμα. Πάντως, προβληματισμός επικρατεί για τον τραυματισμό της Αλεξίας Σπίνου στην τρίτη περίοδο στο γόνατο, που αποχώρησε με έντονους πόνους. Η ΕΑ Παραλίας είχε και αυτή τις δικές της απουσίες αφού ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει το ρόστερ της ενώ μετά το τέλος του αγώνα οι άνθρωποι της ομάδας εξέφρασαν έντονα παράπονα για τα σφυρίγματα των Χουγιάζου-Αγορογιάννη, ιδίως στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο όταν είχαν μειώσει το σκορ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:ΦΕΑ – Φάρος 72-45Σπόρτιγκ – ΕΑ Παραλίας 75-58Νέα Κηφισιά – Πρωτέας Βούλας 40-47Μελίσσια – Ιπποκράτης Κω 20-0α.α.Άμιλλα Τρ. – Αγία ΠαρασκευήΤο πρόγραμμα της επόμενης φάσης (23/09):Μελίσσια – ΦΕΑΆμιλλα/Αγία Παρασκευή – Πρωτέας Βούλας