ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Τα αποτελέσματα

Πλέον δεν πρόκεται για έκπληξη αλλά για μια πραγματικότητα, καθώς η Νέα Κηφισιά επικράτησε με 81-60 άνετα του “Ελληνικού” Άρη (αγωνίστηκε χωρίς την βοήθεια των ξένων του) και προκρίθηκε στους οκτώ του κυπέλλου Ελλάδος όπου θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της και με τον Χρήστο Πετροδημόπουλο να κάνει δυνατό ξεκίνημα προηγήθηκε με 9-0 πριν ο Άρης με τρίποντο του Αντώνη Ασημακόπουλου μειώσε σε 11-5 στο 7’…αλλά ως εκεί καθώς οι γηπεδούχοι με εκπληκτική άμυνα και με ένα νέο σερί 8-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-5.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με τους Βαγγέλη Καράμπουλα και Φίλιππο Μοσχοβίτη να σκοράρουν κατά βούληση με την διαφορά να παίρνει επικύνδυνες διαστάσεις για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ( 35- 20 στο 18′, 39-22 στο 19′) για να τελειώσει το ημίχρονο στο + 18 (42-24) υπέρ της ΑΕΝΚ.
Τα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ανήκαν στον Άρη ο οποίος με ένα σερί 5-14 μείωσε στο -7 (44-37) για να περάσει εκ νέου με ένα νέο σερί 6-0 η Κηφισιά με 50-37 στο 27′.Ο Τάσος Δήμας με ένα τρίποντο μείωσε στο 51-41 λίγο αργότερα αλλά ως εκεί καθώς και αυτή η περίοδος έκλεισε στο +18 (60-42) υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων με ένα νέο επιμέρους σερί 9-1.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τέταρτη περίοδος για να τελειώσει το παιχνίδι μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι πλέον ετοιμάζονται να υποδεχθούν στο μικρό κλειστό τους τον Πρωταθλητή Ελλάδος και Ευρώπης Ολυμπιακό.
Στον αντίποδα ο ΚΑΟΔ έδειξε χαρακτήρα μέσα στην “φλεγόμενη” ‘εδρα των Τρικάλων και κατάφερε να πάρει να επικρατήσει με 70-65 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Mπροστά σε πολλούς φιλάθλους και γεμάτοι ενθουσιασμό οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ξεκίνησαν καλά πήραν ένα μικρό προβάδισμα στην α’ περίοδο 18-16 χωρίς όμως να μπορέσουν να το κρατήσουν ως την ανάπαυλα . Οι Δραμινοί ποντάροντας στους ψηλούς ανέκαμψαν και πέρασαν μπροστά με 36-41.Στο β ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο διάστημα όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν μικρά ανοίγματα με 4-6 πόντους διαφορά και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των περιφερειακών της “κυανέρυθρης” ομάδα βάζοντας εύκολα καλάθια Ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν με το σκορ στο 65-66 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Καλαφατάκη όμως ο Νίκος Κακλαμάνος δεν βρήκε στόχο σε σουτ τριών πόντων με αποτέλεσμα οι Δραμινοί να ευστοχήσυν σε ελεύθερες βολές και να κάνουν το 65-68. Στη συνέχεια μετά το ταιμαουτ της τρικαλινής ομάδας ο Γκιουλέκας δοκίμασε νέο τρίποντο αστόχησε και στον αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 65-70 διασφαλίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν στις 3/10 τον Κολοσσό Ρόδου.