ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ: Πρόκριση για Κηφισιά

Την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ανδρών κέρδισε η Νέα Κηφισιά που επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 77-73. Οι γηπεδούχοι του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά +14 πόντων (38-24). Οι Πατρινοί που αγωνίστηκαν χωρίς τον Νίκο Αργυρόπουλο, ανέκαμψαν στην επανάληψη και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 31ο λεπτό με τρεις πόντους (56-53). Οι Κηφισιώτες ωστόσο απάντησαν και τρια λεπτά πριν από το τέλος βρέθηκαν να προηγούνται με εννέα πόντους (70-61). Οι “μελανόλευκοι” όμως έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής (73-72), όμως οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε επικρατώντας με 77-73. Στην 3η αγωνιστική η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο οι Κηφισιώτες θα αντιμετωπίσουν τον Άρη.