ΚΥΠΡΟΣ: Με πρωταγωνιστές… Ομόνοια, Κεραυνό και έδρα!

Της Στέλλας Ταμβάκη

Με την ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας και τον ΚΕΡΑΥΝΟ Στροβόλου να “συγκατοικούν” στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 4β. αμφότερεςολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας Κύπρου.

Την πρώτη αγωνιστική , τα φαβορί εξελίχθηκαν σε αουτσάιντερ με τις τρεις από τις τέσσερις φιλοξενούμενες ομάδες να αναδεικνύονται νικήτριες, πλην της ΕΝΑΔ. Σ’ αυτή τη δεύτερη, οι ρόλοι αντιστράφηκαν ή πιο σωστά οι οικοδεσπότες “κέρασαν”… ήττα τους επισκέπτες τους, με εξαίρεση και πάλι την ομάδα του Αγίου Δομετίου που ακόμη δεν έχει βρει ρυθμό.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ – Pizza Εxpress ΑΠΟΛΛΩΝ 78-70

Στον πρώτο αγώνα της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας η Πετρολίνα ΑΕΚ, πήρε και την πρώτη της νίκη επικρατώντας στο «Κίτιον» της Λάρνακας με 78-70 του Pizza Express Απόλλωνα. Έτσι οι «φιλοξενούμενοι» μετράν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, αν και ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, ξεφεύγοντας στο 4΄ με 6-11, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, κλείνοντας το με 15-13. Στη β’ περίοδο όμως άλλαξαν οι καταστάσεις και η ΑΕΚ με ένα σερί 9-0 έκανε το 17-13 και συνέχισε να προηγείται, χωρίς ποτέ να αυξήσει σημαντικά τη διαφορά, μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου για το 39-32.

Μέχρι και τα μέσα της γ΄ περιόδου η ΑΕΚ έδινε επιθετικό ρεσιτάλ ξεφεύγοντας έως και 15 πόντους (54-39). Για τον Απόλλωνα οι Ντόρσι και Ντέτρικ έκαναν ό,τι μπορούσαν και έτσι μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντος για το 63-58 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τους Παντελή, Φίσερ και Χάρισον είχαν τα ηνία του αγώνα και δεν απειλήθηκαν μέχρι τέλους, γράφοντας το τελικό 78-70.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 39-32, 61-51, 78-70.

Πετρολινα ΑΕΚ (25/33β., 22/36δ., 3/17τρ., 27-12ρ., 14ασ., 5κλ., 3κ., 19λ.): Ντίξον 11, Χαρτ 2, Παπαδόπουλος 1, Τσβεντίνοβιτς 2, Σούμποτιτς 9, Γκαρσία 4, Φίσερ 16 (1), Παντελή 16 (2), Χάρισον 17.

Pizza Express ΑΠΟΛΛΩΝ (13/22β., 18/40δ., 7/19τρ., 18-9ρ., 5ασ., 6κλ., 1κ., 18λ.): Ντόρσι 17, Καπελάν 9 (3), Ντέτρικ 18 (1), Ρόμπινσον, Τζέφερσον 3 (1), Κράμπενταμ 9, Παντούρης 2, Νόελ 3, Μπράουν 9 (2).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ – Cytavision ΑΠΟΕΛ 68-66

Δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τον Κεραυνό Στροβόλου που έφυγε νικητής από το ντέρμπι με τον Cytavision ΑΠΟΕΛ καταβάλλοντας τον με 68-66 στο «Κώστας Παπαέλληνας». Οι δύο ομάδες φρόντισαν να επιβεβαιώσουν τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι όπως καταδεικνύει και το τελικό σκορ. Ο αγώνας κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα. Παίκτης καταλύτης όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα ήταν ο Άντονι Κρόκερ, πετυχαίνοντας τρίποντο 33’’ πριν από τη λήξη, ξαναδίνοντας το προβάδισμα στον Κεραυνό. Ωστόσο στις βολές δεν κατάφερε να ασφαλίσει μια πιο σίγουρη νίκη αστοχώντας στη μία και ενώ απέμεναν 8’’ κάνοντας το 68-65. Ενώ για τον Cytavision ΑΠΟΕΛ αρνητικά καθοριστικός αποδείχθηκε ο Άιζακ Γουέλς που αστόχησε στα τελευταία τρία σουτ, με το τελευταίο να έρχεται στη λήξη, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ με το 68-66 να προσφέρει χαμόγελα στην ομάδα του Στροβόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 38-34, 55-53, 68-66.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (14/21β., 21/43δ., 4/12τρ., 19-16ρ., 14ασ., 8κλ., 1κ., 21λ.): Μέιζ 2, Κρόκερ 16 (2), Πηλαβάς 7 (1), Διαμαντόπουλος 3, Νταμιάνοβιτς 6, Τρισόκκας 6, Βον 17, Κίναρντ 5 (1).

CYTAVISION ΑΠΟΕΛ (7/11β., 25/38δ., 3/12τρ., 16-7ρ., 13ασ., 10κλ., 4κ., 22λ.): Τρουπ 12 (2), Μοκόνγκο 17, Νεοφύτου 2, Τσαν 4, Κρέμεν 2, Στίγκερς 4, Μόρισον 13, Γουέλς 8 (1), Γκραντ 4.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – Michelin ΕΘΑ 63 – 80

Η πρώτη νίκη για τη Michelin ΕΘΑ ήρθε το Σάββατο και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας στο Γυμνάσιο Παλουριώτισσας την τυπικά γηπεδούχο Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 63-80, υποχρεώνοντας την στη δεύτερη συνεχόμενή της ήττα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν εξ ολόκληρου κατακτώντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο της φετινής σεζόν.

Με σκορ με 14-12 έκλεισε το α’ δεκάλεπτο η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ καθώς διατηρούσε έστω και με βραχεία κεφαλή το προβάδισμα. Εν συνεχεία οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία μέχρι που η ΕΝΑΔ με ένα επιμέρους 13-2 μετέτρεψε το 23-28 σε 36-30 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 36-33. Η επιστροφή από το ημίχρονο σήμανε και την αλλαγή σκηνικού, αντιστρέφοντας τους ρόλους για τους δύο αντιπάλους. Η Michelin ΕΘΑ επιβλήθηκε πλήρως στο παρκέ, κάνοντας ένα σερί 0-13 άρχισε να ξεφεύγει αρχικά με 39-46. Στη συνέχεια οι περσινοί πρωταθλητές πάτησαν ακόμα περισσότερο γκάζι κλείνοντας την 3η περίοδο με 48-57. Οι «κυανόλευκοι» έδειχναν ανήμποροι τόδο επιθετικά, όσο και αγωνιστικά, ενώ οι «φιλοξενούμενοι» σκόραραν ανελλιπώς. Με του 18 πόντους (52-70) να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, όλα έδειχναν να είχαν κριθεί με το τελικό 63-80 να δείχνει ξεκάθαρα τη εικόνα των δύο ομάδων. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 36-33, 48-57, 63-80.

ΥΔΡΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΑΔ (12/18β., 24/47δ., 1/10τρ., 24-11ρ., 6ασ., 3κλ., 2κ., 18λ.): Μπένετ 9 (1), Σιμς 11, Ρόλαντ 13, Αναστασιάδης 2, Ραζής, Κούνας 14, Κασκίρης 4, Σουφλιάς 2, Τζουκς 6, Γουίλσον 2.

MICHELIN ΕΘΑ (13/26β., 23/47δ., 7/18τρ., 22-18ρ., 16ασ., 9κλ., 1κ., 11λ.): ΜακΛέιν 18, Πουλ 7 (1), Γουίλιαμς 4, Ντάουνι 14 (4), Αντεγκμπόγε 10 (1), Γεωργιάδης 4, Τσουπ 8, Τσέρανιτς 12, Ενγκλίσκι 3 (1).

ΟΜΟΝΟΙΑ – Proteas ΑΕΛ 67-59

Στην κορυφή του διατηρήθηκε η Ομόνοια μετά και τον αγώνα που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής. Πρωτιά που κατέχει εξ αδιαιρέτου με τον επίσης αήττητο ΚΕΡΑΥΝΟ Στροβόλου. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στην αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με 67-59 της Proteas ΑΕΛ, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα. Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε περισσότερο από τις ατομικές προσπάθειες των παικτών με τους πιο ευστοχους να προηγούνται, δηλαδή… τους οικοδεσπότες που ξέφυγαν με 11-6, για να απαντήσει η Proteas ΑΕΛ στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου για το 15-16. Για την Ομόνοια την επιθετική πρωτοβουλία είχαν και πάλι οι Άλεν και Λι, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» χτυπούσαν μέσα από το ζωγραφιστό καταφέρνοντας να πάρουν μέχρι και 10 πόντους διαφορά στο 17΄ (22-32). Οι «πράσινοι» ροκάνισαν αθόρυβα τη διαφορά και έφτασαν στους τέσσερις τη διάφορα στο τέλος του ημιχρόνου με 30-34. Με την επιστροφή από την ανάπαυλα η Ομόνοια προσπέρασε με 36-34 και με ένα σερί 13-0 ξέφυγε με 49-36. Λογικό κ αι επόμενο η ΑΕΛ να αδυνατεί να βρει πλεκτό και έτσι η διάφορα μεγάλωσε φτάνοντας και τους 16 πόντους (54-38) στο 25΄37΄΄, κλείνοντας το γ΄ δεκάλεπτο με 61-47 με τους γηπεδούχους να έχουν 13/18 σουτ και τον Ντιγκς να είναι για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα… εντυπωσιακός!

Η ζώνη της Proteas ΑΕΛ μπλόκαρε την Ομόνοια που δεν μπορούσε να σκοράρει. Ενώ, οι «γαλαζοκίτρινοι» με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παλάλα πέτυχαν ένα σερί 0-12, μειώνοντας σε 61-57 στο 35΄40΄΄. Η επιστροφή του Μπέικερ έδωσε επιθετικές λύσεις στην Ομόνοια, ενώ ο Γαβριήλ Κοιλαράς «έδεσε» την άμυνα. Με ένα επιμέρους 6-2 στο τελευταίο τετράλεπτο η Ομόνοια επικράτησε της ΑΕΛ με 67-59.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 30-34, 61-47, 67-59.

ΟΜΟΝΟΙΑ (8/13β., 19/36δ., 7/24τρ., 36-5ρ., 14ασ., 6κλ., 5κ., 20λ.): Λι 13 (3), Ντιγκς 11 (1), Κοιλαράς 2, Κωνσταντίνου, Βισόκις 2, Μπέικερ 15 (1), Άλεν 24 (2).

PROTEAS ΑΕΛ (3/3β., 22/47δ., 4/23τρ., 29-8ρ., 10ασ., 10κλ., 1κ., 17λ.): Γκιλαντό 14 (1), Άλεν 7 (1), Άλεκσιτς 9, Παλάλας 14 (2), Μαντοβάνης, Άουτμπριτζ 15, Γεωργίου, Λοϊζίδης.