ΝΒΑ: Ασταμάτητος ο Ρόουζ…άστοχος ο Αντετοκούνμπο!

9:19 π.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : NBA |

Με τον Derrick Rose να είναι ασταμάτητος, οι Bulls επικράτησαν πολύ εύκολα με 105-84 των Bucks. Γέμισε την στατιστική του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος γενικά πάντως ήταν άστοχος.

Την ευκαιρία να δει από πρώτο χέρι πως είναι να αντιμετωπίζει κάποιος μία από τις καλύτερες ομάδες του ΝΒΑ είχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, που στην προκειμένη περίπτωση ήταν μία βαριά ήττα για τους Bucks. Οι Bulls δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Milwaukee, προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά και τελικά άφησαν το πόδι από το γκάζει στην τέταρτη περίοδο, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν την διαφορά.Ο Derrick Rose ήταν σε άλλο ένα παιχνίδι ασταμάτητος, έχοντας 24 πόντους με 6/10 σουτ και 10/11 βολές σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Carlos Boozer έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Luol Deng να προσθέτει άλλους 15 πόντους και τους Marquis Teague και Taj Gibson από 12 πόντους.

Για τους Bucks, που αγωνίστηκαν χωρίς τον O.J Mayo, ο Gary Neal ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 14 πόντους, ενώ 13 πόντους είχε ο Brandon Knight και 12 πόντους ο Larry Sanders, σε ένα παιχνίδι που στο Milwaukee θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα.

Όσο για τον Αντετοκούνμπο, ο διεθνής γκαρντ/φόργουορντ είχε καλές και κακές στιγμές, καταφέρνοντας παρά το γεγονός ότι ήταν άστοχος να γεμίσει το φύλλο της στατιστικής του, έχοντας 6 πόντους με 1/5 σουτ και 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.