ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Με διαστημικό Κιριλένκο η Ρωσία

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρωσία την πρεμιέρα της στην Ολυμπιάδα καθώς με αντίπαλο την οικοδέσποινα Μεγάλη Βρετανία έκανε περίπατο επικρατώντας με 95-75 έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Αντρέι Κιριλένκο ο οποίος πέτυχε 35 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Σβέντ είχε 16 πόντους και 13 ασίστ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με τον Λούολ Ντέγκ να καταφέρνει με καλάθι και εύστοχη βολή να βάλει την Μ.Βρετανία μπροστά με +4 (11-7) στο 4′ πριν οι Ρώσοι απαντήσουν άμεσα και με δυο τρίποντα από Κριάπα και Σβέντ προσπεράσουν με 13-11 στο 5′. Έτσι με συνεχόμενους πόντους του Τιμοφέι Μοζγκόφ οι Ρώσοι κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-19. Με κάρφωμα του Αντρέι Κιριλένκο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάκ κατάφερε να προσπεράσει με +7 στο 12′ (30-23) παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ειδικά πάνω στον Ντέγκ, ενώ λίγο αργότερα με λει απ του Κιριλένκο η Ρωσία έφτασε την διαφορά στο +13 (38-25), για να κλείσει το ημίχρονο στο ίδιο τέμπο προηγούμενη με 49-34 και τον Κιριλένκο να έχει πετύχει 17 πόντους. Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και η 3η περίοδος και με τον Σβεντ να πετυχαίνει μαζεμένους πόντους η Ρωσία διατήρησε την διαφορά στο +15 (58-43) στο 23′, με την Μ.Βρετανία να καταφέρνει με προσωπικές ενέργειες του Ντέγκ να μειώσει την διαφορά στο -10 (66-56) στο 27′. Πάντως και αυτή η περίοδος έκλεισε με σταθερό προβάδισμα των Ρώσων (71-58). Ο Αντρέι Κιριλένκο ωστόσο δεν σταμάτησε ούτε στην 4η περίοδο, καθώς με τρίποντο έφερε την ομάδα του Μπλάτ στο +19 (81-62) στο 36′ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, η οποία τελικά ήρθε για την ομάδα του με 95-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 49-34, 71-58

Ρωσία (Μπλάτ): Σβέντ 16 (2 τρ. – 13 ασιστ), Μοζκόφ 9, Καράσεφ, Φριντζόν 14(1), Καούν 5, Βορόνοφ, Κριάπα 3(1), Αντόνοφ 2, Μόνια 4, Κβοστόφ 3,Πονκρασόφ 4,Κιριλένκο 35 (1)
Μ.Βρετανία (Φίντς): Ατσάρα, Λόρενς, Μεσά Μπονσού 22 ,Σάλιβαν 2, Ντέγκ 26(2), Άρτσιμπανλτ ,Φρίλαντ 13 ,Ρέινκινγκ 7(1) ,Κλάρκ 5(1) ,Τζόνσον , Μπόατεγκ.