ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Με boomerang του Μιλς…

Κορυφαίος των Boomers ήταν ο Τζο Ιγκλες με 20 πόντους

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Αυστραλία χάρη σε τρίποντο του Πάτρικ Μίλς, σε νεκρό χρόνο κατάφερε να επικρατήσει της Ρωσίας με 82-80 πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη-ψυχολογίας για την συνέχεια καθώς κατά πάσα πιθανότητα στις διασταυρώσεις των προημιτελικών θα πρέπει να αντιμετωπίσουν τις Η.Π.Α. Στον αντίποδα η Ρωσία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο τουρνουά, παρότι προηγήθηκε με 80-79 στα 4” με βολές του Φριτζόν, ήττα που δεν τις στοίχισε καθώς έχει “καπαρώσει” την πρώτη θέση του ομίλου της. Η Αυστραλία μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στην Ρωσία και με απίστευτη επιθετική παραγωγικότητα (4/6 τρίποντα) προηγήθηκε με 23-18 με τρίποντο του Ντελαβεντόβα (1’45”) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 29-20 υπέρ της χώρας της Ωκεάνιας.

Με τρίποντα των Φριτζόν και Αντόνοφ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ μείωσε σε 32-28 (8’24”), ενώ λίγο αργότερα ο Μοζκόφ μείωσε σε 32-30 (7’57”).

Ο Αντόνοφ με 2/2 βολές (6’30”) ισοφάρισε το παιχνίδι (32-32), με τον Τζο Ίγκλες με τον 9ο του πόντο να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων (37-32) στα “Καγκουρό” στο 5’27”. Το ημίχρονο έκλεισε με το οριακό 46-45 υπέρ της ομάδας του Μπράουν. Μετά από πολύ ώρα οι Ρώσοι προσπέρασαν με καλάθι του Καούν (6’24”) με 53-52, ενώ  λίγο αργότερα ο Πονγκρασόφ (5”09”) με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα πέντε πόντων στην “Αρκούδα” (57-52), πριν ο Τζο Ιγκλες με 9 προσωπικούς πόντους ξαναδώσει το προβάδισμα στην Αυστραλία (59-57).

Η 3η περίοδος τελείωσε με την Αυστραλία σε θέση οδηγού καθώς ο Νίλσεν στα 49” με τρίποντο διαμόρφωσε το 69-64. Στην 4η περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό και άναρχο, με τον Ντέιβιντ Άντερσεν να ανεβάζει την διαφορά στο +7 (77-70) στα 5’18” πριν το τέλος του παιχνιδιού, με τον Αντρέι Κιριλένκο να έχει αντίθετη άποψη και με πέντε δικούς του πόντους να φέρνει το παιχνίδι σε απόσταση βολής (79-78) 1’49” πριν την τελική κόρνα.

Στα 4” πριν το τέλος του αγώνα, όπως και με αντίπαλο την Ισπανία, το κρυφό χαρτί του Ντέιβιντ Μπλάτ σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, Βιτάλι Φριτζόν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 80-79 πριν ο Πάτρικ Μιλς από τα 7,5 μέτρα περίπου, με τρίποντο από την κορυφή της ρακέτας σε νεκρό χρόνο δώσει τη νίκη που δικαιούταν οι “Μπούμερς” με 82-80.
Τα δεκάλεπτα: 29-20,46-45,69-64,82-80
Αυστραλία (Μπράουν): Μιλς 13 (3), Ιγκλες 20 (2), Νιούλεϊ 9(1), Ντελαβέντοβα 10 (2), Μπάρλοου, Ουόρθινγκτον, Μπέινς 5, Άντερσεν 13 (3), Νίλσεν 4, Μάριτς 8.
Ρωσία (Μπλάτ): Σβεντ 13(1), Μοζγκόφ 10, Φριντζόν 5(1), Καούν 18, Βορόνοφ, Χριάπα 5(1), Αντόνοφ 8(2), Μόνια 2, Κβοστόφ, Πονκρασόφ 6 (1), Κιριλένκο 13(1).