ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Προπόνηση για την Αργεντινή

Σε μια καλή προπόνηση για την Αργεντινή εξελίχθηκε το παιχνίδι με τη Νιγηρία καθώς η ομάδα του Χούλιο Λάμας επικράτησε πολύ εύκολα των Αφρικανών με 93-79.Οι Αργεντινή με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν την 3η θέση, ενώ για να τερματίσουν στην δεύτερη θα πρέπει να επικρατήσουν της Team USA.Όσο για τη Νιγηρία, αυτή ή ήττα σήμαινε ουσιαστικά τον αποκλεισμό της, καθώς θέλει νίκη με την Γαλλία και ήττα της Λιθουανίας από την Τυνησία.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίηση η Αργεντινή στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενη για μια ακόμα φορά την κακή άμυνα της ομάδας του Μπακαρέ,καταφέροντας να προηγηθεί αρχικά με 13-6 στο 4′ με καλάθι του Λουίς Σκόλα,για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (37-19).

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ομάδα της Λατινικής Αμερικής κατάφερε να διατηρήσει μια μεγάλη διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει με +20 (57-37). Τίποτα δεν άλλαξε και στην 3η περίοδο, η οποία έληξε με 76-57 υπέρ της ομάδας του Λάμας, σε ένα ανοιχτό και χαλαρό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές, για να ολοκληρωθεί με 93-79 μέσα σε αποθέωση για την Αργεντινή.

Τα δεκάλεπτα: 19-37,37-57,57-76,79-93.

Νιγηρία (Μπακαρέ): Σκιν 3(1), Ιμπέκε 3, Ντιόγκου 16 (2 τρ. – 11 ριμπ.), Αλ Φαρούκ Αμινού 10, Ογκούτσι 12(2), Άρτσιμπογκ , Ορούτσε 7, Ουγκμποάτζα 6, Ομπασοχάν 15(3), Αλαντέ Αμινού 4, Ογιεντέτζι 3.
Αργεντινή (Λάμας): Σκόλα 22, Τζινόμπιλι 13 (1 τρ. – 5 ασίστ), Καμπάτσο 3, Μάτα, Χ. Γκουτιέρεζ 9(1), Ντελφίνο 18(2), Λ. Γκουτιέρεζ 9(3), Νοτσιόνι 17(4/5 τρ.), Πριτζιόνι, Λέιβα 2, Κάμερικς.