ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Το “δάγκωμα” του Φριτζόν

Μετά από ένα παιχνίδι-θρίλερ, που είχε συναρπαστική εξέλιξη και αποτέλεσε διαφήμιση για το μπάσκετ, η Ρωσία επικράτησε της Βραζιλίας με 75-74! Ο Βιτάλι Φριτζόν ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την “αρκούδα”, καθώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τρίποντο-μαχαιριά στην αντίπαλη άμυνα, μόλις 4” πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης.
Κορυφαίοι σε απόδοση για τους νικητές ήταν οι τρεις NBAers Κιριλένκο, Μοζγκόφ και Σβεντ, που συνέθεσαν μια εκπληκτική τριπλέτα και παρά τα καλά ξεσπάσματα που είχαν στην απόδοσή τους οι Τέιλορ και Μπαρμπόσα, οδήγησαν την ομάδα τους στην επικράτηση. Έτσι, λοιπόν, το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ παρέμεινε αήττητό, δείχνοντας ικανό να φτάσει ψηλά στο μπασκετικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.Στο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το σκορ να είναι 7-7. Η άνοδος στην απόδοση του Τιάγκο Σπλίτερ παρέσυρε και τους Βραζιλιάνους που πήραν προσωρινά τα ηνία κι έτσι το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 20-15. Χαρακτηριστικό μέχρι εκείνο το σημείο ήταν η τραγική εμφάνιση του Αντρέι Κιριλένκο, ο οποίος βρισκόταν εκτός ρυθμού, κάνοντας λάθος επιλογές. Ωστόσο, η… απουσία του “AK-47” από το παρκέ κράτησε μόλις δέκα λεπτά, καθώς στη συνέχεια ήταν απλά απολαυστικός. Ο μεγάλος αστέρας των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, πήρε την “αρκούδα” στις πλάτες του, σκοράροντας συνολικά 14 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Στο… άψε-σβήσε οι Ρώσοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-3 μέσα σε τρία λεπτά κι έτσι το σκορ έγινε 23-30! Το τρίποντο του Τζιοβανόνι και το καλάθι από κοντά του Νενέ Ιλάριο, έφεραν την Βραζιλία σε απόσταση… αναπνοής (28-30), όμως ο Κιριλένκο συνέχισε να είναι “καυτός” και χάρη στην αρωγή των Τιμοφέι Μοζγκόφ και Αλεξέι Σβεντ, οι Ρώσοι “οικοδόμησαν” με υπομονή διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +8 (40-32).
Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο για το επόμενο δεκάλεπτο, με τους Κιριλένκο και Μοζγκόφ να παραμένουν σε καλή κατάσταση, συντηρώντας το προβάδισμα της ομάδας τους κι έτσι το σκορ στο 30′ ήταν 59-53. Ωστόσο, η τελευταία περίοδος επιφύλασσε… εκπλήξεις για τους Ρώσους, οι οποίοι κυριεύτηκαν από άγχος, το οποίο… βάρυνε τα πόδια τους κι έτσι έγινε η μεγάλη ανατροπή. Στο 36′ ο Λέαντρο Μπαρμπόσα ισοφάρισε (65-65), με τον Μοζγκόφ να απαντάει, καρφώνοντας στην επόμενη φάση. Αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ που είχαν… αφλογιστία για ένα τρίλεπτο, κι έτσι οι Λατινοαμερικάνοι έκαναν το 70-65 στο 38′, με μεγάλους πρωταγωνιστές του Λάρι Τέιλορ και Λέαντρο Μπαρμπόσα.

Ο Μοζγκόφ σκόραρε από κοντά, μειώνοντας σε 67-70, όμως στη συνέχεια αποβλήθηκε με πέντε φάουλ κι έστειλε τον Λάρι Τέιλορ στην… γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Αμερικανός -με βραζιλιάνικο διαβατήριο- αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές που εκτέλεσε, όμως ο Σβεντ τον μιμήθηκε στην επόμενη φάση και η κατάσταση παρέμεινε προσωρινά αμετάβλητη. Ακολούθησαν βήματα από τον Χουέρτας και ο Σβεντ με “τρίποντη βόμβα” 26” πριν από το φινάλε, έφερε το ματς στα ίσια (72-72).
Ο κάκιστος μέχρι εκείνο το σημείο, Μαρσελίνιο Χουέρτας, πήγε να γίνει από “αποδιοπομπαίος τράγος”, ήρωας της τελευταίας στιγμής, στέλνοντας (προσωρινά) την Βραζιλία στα… ουράνια με εύστοχο λέι απ 6,1” πριν από το φινάλε. Ωστόσο, το θρίλερ δεν είχε τελειώσει και με τρίποντο του Βιτάλι Φριτζόν από την αριστερή γωνία, 4” πριν από το φινάλε, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ “έκλεψαν” τη νίκη, με τον Μπαρμπόσα να αστοχεί στην εκπνοή σε σουτ της απελπισίας…

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-40, 53-59, 74-75.Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο 1, Νέτο, Τόρες, Τέιλορ 12, Γκαρσία 5 (1), Χουέρτας 8, Μπαρμπόσα 16 (2), Βαρεχάο 4, Τζιοβανόνι 4 (1), Νενέ Ιλάριο 8, Βιεϊρά Σόουζα 8 (2), Σπλίτερ 8.

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 17 (2), Μοζκόφ 18, Καράσεφ, Φριντζόν 6 (2), Κάουν 3, Βορόνοφ, Χριάπα 7 (1), Αντόνοφ, Μόνια 3 (1), Κβοστόφ, Πονκρασόφ 2, Κιριλένκο 19 (1).