ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: “Άλωσε” την Τοσκάνη!

Ένας κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, Ολυμπιακός, έδειξε τεράστιο πάθος στο φινάλε και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο απέναντι στη Σιένα με 68-67, που του έδωσε το εισιτήριο για το Elight Eight της Ευρωλίγκα!

Βέβαια, οι Πειραιώτες παρότι προηγήθηκαν με 7 πόντους διαφορά στο 39′ δέχθηκε δύο τρίποντα από τους Μος και Τζάνινγκ κι έτσι δεν καλύφθηκε η διαφορά του πρώτου αγώνα, κάτι που δυσκολεύει τις προσπάθειες για τη δεύτερη θέση του ομίλου.
“Μορφή” του παιχνιδιού ήταν ο Κάιλ Χάινς, που έκανε θραύση στον αμυντικό τομέα, δίνοντας και κρίσιμους πόντους στην επίθεση, με άξιο συμπαραστάτη του τον εντυπωσιακό Κώστα Παπανικολάου, που πέτυχε μεγάλα τρίποντα, βγάζοντας παράλληλα πολλή ενέργεια πάνω στο παρκέ, όταν έπαιξε στη θέση “4”.
Ωστόσο, πέραν των δύο προαναφερθέντων, αυτός που “σφράγισε” τη νίκη ήταν ο τραγικός επί 33′, Βασίλης Σπανούλης, που με τρίποντο και γκολ-φάουλ… μαχαιριά, έγειρε την πλάστιγγα προς… Πειραιά μεριά. Πολύ καλός, αν και αγχωμένος κατά διαστήματα, ήταν ο Κώστας Σλούκας, ενώ ο Πέρο Άντιτς κράτησε όρθια την ομάδα, όταν οι υπόλοιποι έδειχναν να βρίσκονται σε… άλλο γήπεδο.
Η Σιένα βασίστηκε στα τρίποντα, έχοντας συνολικά 10/29 και στα επιθετικά ριμπάουντ, λόγω και των miss-matches από την απουσία του Γιώργου Πρίντεζη. Κορυφαίοι ήταν οι Κανγκούρ, Μος και Τζάνινγκ, ενώ ο Μπόμπι Μπράουν περιορίστηκε εντυπωσιακά από τους Έισι Λο, Ντορόν Πέρκινς και Κώστα Σλούκα, με αποτέλεσμα να μείνει στα… ρηχά.

Ο αγώνας…
Με πιεστική άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Με τον Έισι Λο να περιορίζει εντυπωσιακά τον Μπόμπι Μπράουν και να δίνει γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 4′ με 8-2, χάρη σε δύο σερί λέι απ του Λο.
Με τον Ματ Τζάνινγκ να σημαδεύει στα miss-mathes τον Σπανούλη, η Σιένα μείωσε σε 4-8, με τον Ολυμπιακό να απαντάει για το 4-12 με κάρφωμα και 2/2 βολές του Γκιόργκι Σερμαντίνι. Ακολούθησε ένα… νεκρό λεπτό για τους φιλοξενούμενους και με επικεφαλής τον Κανγκούρ, οι Ιταλοί έφτασαν σε απόσταση αναπνοής: 11-12 …
Το τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου στο 8′ για το 11-15 δεν ήταν αρκετό. Ο Πέρο Άντιτς κάθισε στον πάγκο, με τον Περπέρογλου να περνάει στο “4” και κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα με τον Μπένζαμιν Έζε να κάνει… πάρτι στα ριμπάουντ, ενώ η πρώτη περίοδο έληξε 18-17 με τρίποντο του Τζάνινγκ στην εκπνοή. Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός σε αυτό το διάστημα και πήγε… στράφι η εξαιρετική άμυνα των Έισι Λο και Ντορόν Πέρκινς πάνω στον Μπόμπι Μπράουν.
Η Σιένα συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα προβλήματα του Ολυμπιακού κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε στο 13′ με 25-21, χάρη σε καλάθι του Σανικίτζε. Ο Χάινς απάντησε με κάρφωμα, όμως το κρεσέντο των Ιταλών έξω από τη γραμμή των 6.75μ με τους Χάκετ, Καραρέτο, Τζάνινγκ και το καλάθι του Εζε, έφεραν τη Σιένα για πρώτη φορά στο +10 (36-26 στο 18′).
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, ξαναπέρασε στο παιχνίδι τον Πέρο Άντιτς, με τον Σκοπιανό να δίνει πολλές λύσεις έξω από τη γραμμή των 6.75μ, η ψαλίδα έκλεισε και η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τη διαφορά στο +1 (37-36) υπέρ των Ιταλών.
Οι Κώστας Σλούκας και Κώστας Παπανικολάου απέτυχαν να δώσουν στους Πρωταθλητές Ευρώπης το προβάδισμα, αστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα και ο Μπένζαμιν Έζε με γκολ-φάουλ έκανε το 40-36, με τον Πέρο Άντιτς να απαντάει άμεσα με τρίποντο, μειώνοντας σε 40-39.
Ωστόσο, το τάιμ άουτ του Μπάνκι έφερε νέα αλλαγή σκηνικού. Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε επικίνδυνα, η Σιένα έκανε σερί 7-0 και στο 25ο λεπτό βρέθηκε στο +8 (47-39). Ο Σλούκας διατήρησε την ψυχραιμία του και με τρίποντο έγραψε το 47-42, κρατώντας όρθια την ομάδα του Πειραιά.
Το νέο σερί της Σιένα, βρήκε αντιστάσεις και η τρίτη περίοδος έκλεισε 54-49, με καλάθι του Έισι Λο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με άμυνα από… γρανίτη στο πρώτου τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα στο 33′ με τρίποντη βόμβα του Βασίλη Σπανούλη.
Κάπου εκεί η μάχη… άναψε, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 56-58, όμως ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο έκανε το 56-61 στο 35′, ενώ το +5 συντηρήθηκε μέχρι το 37′ (58-63). Ο Σπανούλης με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του: 61-68, 1:53 πριν το τέλος. Τελικά η αποστολή ολοκληρώθηκε κατά το… ήμισυ, καθώς τα τρίποντα των Μος και Τζάνινγκ… κράτησαν τη διαφορά του πρώτου ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68
ΣΙΕΝΑ (Μπάνκι): Μπράουν 8, Εζέ 6, Καραρέτο 3 (1), Κάνγκουρ 14 (2), Σανικίτζε 2, Όρτνερ 5, Τζάνινγκ 14 (3), Χάκετ 4 (1), Μος 11 (3)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 10 (11 ριμπάουντ), Λο 7, Άντιτς 9 (3), Σπανούλης 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Περπέρογλου 2 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Σερμαντίνι 8, Σλούκας 11 (1), Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα)