ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε

Πέμπτη, 16 Ιανουαρίου 2014 | 10:43 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : EUROLEAGUE , ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ , ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ |Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, είχε το πάθος για να κάνει τη νίκη-υπέρβαση κόντρα στη Μπαρτσελόνα, όμως τελικά αποδείχτηκε πως δεν μπορούσε και οι Καταλανοί έφτασαν πανάξια στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 72-81.

Η άμυνα του Πασκουάλ ήταν καθαρά προσαρμοσμένη πάνω στον Βασίλη Σπανούλη, που σκόραρε ως επί το πλείστον με ελεύθερες βολές, κι έτσι δεν αρκούσε ούτε η συγκλονιστική εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη ούτε οι προσπάθειες των Σλούκα, Λοτζέσκι και Ντάνστον για να… κλέψουν οι Πειραιώτες τη νίκη.
Το… άστρο του Χουάν Κάρλος Ναβάρο έλαμψε και πάλι για τη Μπάρτσα, καθώς ο χαρισματικός σκόρερ έκανε ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο στο δεύτερο ημίχρονο, “σκοτώνοντας” τον Ολυμπιακό. Πλέον, οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης έχουν να ανέβουν ένα… βουνό για να ανατρέψουν το σκηνικό και να μπουν δυναμικά στο κόλπο της πρόκρισης στο Elight-8. Ακόμα εξάλλου είναι πάρα πολύ νωρίς.

Το παιχνίδι…
“Ζεστός” μπήκε ο Ολυμπιακός στον αγώνα και αρχικά διατηρούσα απλά βραχεία κεφαλή στο σκορ, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο +9 στο 9ο λεπτό (23-14), με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει με τρίποντο τον 10ο πόντο του.
Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και μετά ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 προηγήθηκαν με 28-23 στο 13′. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος, όμως έσφιξε την άμυνά του και κατάφερε να προσπεράσει με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου, χάρη σε γκολ-φάουλ του Πρίντεζη και κάρφωμα του Σέντρικ Σίμονς.
Στην τρίτη περίοδο ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έκανε την άμυνα του Ολυμπιακού να… μαρτυρήσει. Σκόραρε 6 σερί πόντους ερχόμενος από τα… αποδυτήρια και η Μπάρτσα βρέθηκε στο +7 στο 24′ (36-43), όμως το τρίποντο του Μάντζαρη μείωσε σε 39-43. Ακολούθησε νέο ξέσπασμα του Ισπανού “μπόμπερ” κι έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +10 (41-51) στο 27′. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -7 (48-55), χάρη σε τρίποντο του Περπέρογλου.
Το 48-57 έγινε αμέσως 52-57 με 4 πόντους του εντυπωσιακού Πρίντεζη, όμως οι Καταλανοί απάντησαν με νέο σερί 5-0 και βρέθηκαν εκ νέου στο +10 (52-62). Η είσοδος του Ντάνστον έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό που πήρε 4 πόντους από τον Σλούκα, ένα τρίποντο από τον Λοτζέσκι και 2/2 βολές από τον Ντάνστον, φτάνοντας στο -2 (64-66) στο 36′.
Ο Λοτζέσκι απέτυχε να δώσει το προβάδισμα με τρίποντο, με τον Ναβάρο να… τιμωρεί τους Πειραιώτες για τη χαμένη τους ευκαιρία, σκοράροντας για τρεις πόντους (64-69 στα 2’40” πριν το τέλος). Ο Σπανούλης έβαλε και τις δύο βολές, η άμυνα ήταν αποτελεσματική (κόψιμο από Ντάνστον), όμως ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Ο Νάχμπαρ έκανε το… δώρο, αστοχώντας και στις δύο βολές στη συνέχεια, όμως το επιθετικό ριμπάουντ και το τρίποντο του Όλεσον έδωσε προβάδισμα νίκης στη Μπάρτσα (66-72, 1’09”). Ο Περπέρογλου αστόχησε με τη σειρά του σε σουτ τριών πόντων κι έτσι οι Ισπανοί πήραν πανάξια τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-18, 34-32, 48-55, 72-81
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 6, Σπανούλης 17 (1), Περπέρογλου 8 (2), Σλούκας 9 (1), Σίμονς 5 (5 ριμπάουντ), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοζέσκι 5 (1) Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 6 (6 ριμπάουντ), Σάδα 4, Χουέρτας 6, Άμπρινες 9 (2), Ναβάρο 21 (3), Παπανικολάου 2, Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 6, Λάμπε, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 8