ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεν το πίστεψε και ηττήθηκε στη Βαρκελώνη

Όταν πετάς στα… σκουπίδια 34 λεπτά, δεν μπορείς να ελπίζεις σε “διπλό” μέσα στη Βαρκελώνη! Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν πίστεψε ποτέ στη νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα και ηττήθηκε για δεύτερη φορά στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκα (76-68).
Οι Πειραιώτες ήταν απίστευτα νευρικοί, άτολμοι στα κρίσιμα σημεία και παρότι βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ, δεν απείλησαν ποτέ σοβαρά τους παίκτες του Χάβι Πασκουάλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν αξιοζήλευτο πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με αιχμή του δόρατος τον ασταμάτητο Τόμιτς (15π.), που έκανε θραύση και στην άμυνα, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν επίσης οι Πιτ Μάικλ, Μαρσελίνιο Χουέρτας, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Βίκτορ Σάδα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει τα γρήγορα πικ εν ρολ των γηπεδούχων, που κατέληγαν ως επί το πλείστον σε καλάθια, κι αυτό γινόταν κυρίως όταν βρισκόταν στο παρκέ ο Τζος Πάουελ. Στην επίθεση, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, όμως στα τελευταία λεπτά έμεινε στον πάγκο, ενώ οι μοναδικοί που έδειχναν να πιστεύουν στη νίκη ήταν οι Πέρο Άντιτς, Έισι Λο και Βαγγέλης Μάντζαρης, που δήλωσαν παρόντες όταν η μπάλα… έκαιγε, σε αντίθεση με τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος εγκλωβίστηκε στην αντίπαλη άμυνα και είχε επιπόλαιες επιλογές. Στους αρνητικούς πρωταγωνιστές περνάει και ο Κάιλ Χάινς (3/11 δίποντα), που παρότι έπαιξε καταπληκτική άμυνα στα τελευταία λεπτά, έχασε πολλά καλάθια εξ΄επαφής και δεν μπήκε στο πνεύμα του παιχνιδιού. Συν τοις άλλοις με 38% στα δίποντα είναι αδύνατον να κερδίσεις σε μια τέτοια έδρα. Στα θετικά, περνούν τα καλά στοιχεία που έδειξε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι στο πρώτο ημίχρονο, αν και στο δεύτερο μέρος ούτε αυτός κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Τόμιτς. Ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς φόβο στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” και προηγήθηκε με 5-0 στο 1ο λεπτό, χάρη σε τρίποντο του Παπανικολάου και λέι απ του Σπανούλη. Το 2ο φάουλ του Βαγγέλη Μάντζαρη, που “χρεώθηκε” αρχικά τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να τον αντικαταστήσει άμεσα με τον Έισι Λο και το σκηνικό άλλαξε. Οι “Μπλαουγκράνα” ανέβασαν στροφές στην επίθεση και με επιμέρους σκορ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 4′ (8-7) με καλάθι του “Λα Μπόμπα”. Ακολούθησε ένα… νεκρό τρίλεπτο για τον Ολυμπιακό, το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Καταλανοί, διευρύνοντας το προβάδισμά τους (16-9 στο 7′), με πρωταγωνιστές τους Ναβάρο και Μάικλ. Η είσοδος των Κάιλ Χάινς και του Στράτου Περπέρογλου στη θέση του νευρικού Τζος Πάουελ και του μέτριου μέχρι εκείνο το σημείο Κώστα Παπανικολάου, “έσφιξε” την άμυνα των Πρωταθλητών Ευρώπης, όμως στην επίθεση χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες να μειωθεί η διαφορά και η πρώτη περίοδος έληξε 18-13. Χαρακτηριστικό της νευρικότητας των Πειραιωτών ήταν το γεγονός πως όταν ο Τσάβι Πασκουάλ χρεώθηκε σωστά με τεχνική ποινή (για διαμαρτυρίες σε εκπρόθεσμο καλάθι του Τζουάι), ο Κώστας Σλούκας αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε, ενώ στην επαναφορά ο Χάινς αστόχησε σε λέι απ. Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε στο 2ο δεκάλεπτο με άμυνα ζώνης, όμως τα μακρινά σουτ των Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Μαρτσελίνιο Χουέρτας τον ανάγκασε να επιστρέψει στο “man to man”, καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +8 (23-15) για τη Μπαρτσελόνα στο 13′. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος και με καλάθια των Χάινς και Σπανούλη μείωσε σε 23-19, ενώ ο αρχηγός έκανε το 24-21 στο 16′ με νέο λέι απ. Σε εκείνο το σημείο ο Στράτος Περπέρογλου εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή, καθώς αρχικά δέχτηκε “φτηνό” καλάθι από τον Πιτ Μάικλ, στη συνέχεια αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ενώ έκανε και αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Βίκτορ Σάδα, με τη διαφορά να ανεβαίνει ξαφνικά στο +9 (30-21) για τους γηπεδούχους. Ακολούθως, οι διαιτητές αποφάσισαν να τραβήξουν τα φώτα πάνω τους, χρεώνοντας από μία τεχνική ποινή σε κάθε ομάδα. Αμφότερες ήταν τραβηγμένες από τα “μαλλιά”, καθώς ο Τόμιτς διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δεν έκανε… ποτέ πάνω στον Παπανικολάου και στη συνέχεια να τιμωρείται ο πάγκος των ερυθρόλευκων για να καλυφθεί το προηγούμενο λάθος. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε τη δική του, σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα, η οποία ξέφυγε και πάλι: 39-29. Ο εξαιρετικός Γκιόργκι Σερμαντίνι να πετυχαίνει γκολ-φάουλ, φτάνοντας στους 6 προσωπικούς πόντους και μείωσε σε 39-32, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε 41-32 με καλάθι του Μάικλ. Σκορ που σίγουρα αδικεί τον Ολυμπιακό και αποτελεί συνέπεια της νευρικότητας που είχαν στα τελειώματά τους οι Περπέρογλου, Λο και Πρίντεζης. Αυτό φαίνεται και από το τραγικό ποσοστό (34%) των φιλοξενούμενων στα δίποντα (10/29), τη στιγμή που οι Καταλανοί είχαν 16/31 (51%). Εκεί ήταν και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς στους υπόλοιπους τομείς υπήρχε σχετική ισορροπία, με εξαίρεση τα ριμπάουντ (28-24 υπέρ της Μπαρτσελόνα). Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ηρεμήσουν και με 5 σερί πόντους του Γιώργου Πρίντεζη… ροκάνισαν τη διαφορά (41-37 στο 22′). Ο Τόμιτς έδωσε σημαντικές λύσεις από το “ζωγραφιστό” με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, όμως ο Πρίντεζης με νέο τρίποντο μείωσε σε 45-40. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κράτησε όρθια τους Ισπανούς τη στιγμή που ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να προσπεράσει και το σκορ έγινε 50-42 στο 25′. Η άμυνα του Ολυμπιακού άρχισε να χαλαρώνει, με τους “Μπλαουγκράνα” να βρίσκουν αρκετούς διαδρόμους προς το καλάθι, όμως η επιθετική αντίδραση των Πειραιωτών ήταν καλή και κράτησαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Ο Έισι Λο έδωσε λύσεις, όμως ο Τζος Πάουελ (ο Μπαρτζώκας… ξέχασε τον Σερμαντίνι) ήταν… πληγή στην άμυνα, με τον Τόμιτς να κάνει… πάρτι κάτω από το καλάθι και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 60-52. Η “ερυθρόλευκη” νευρικότητα έκανε ξανά την εμφάνισή της στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Χουέρτας και Τόμιτς συνεργάζονταν με… κλειστά μάτια και η διαφορά ανέβηκε στους 11 (68-57). Ο εκπληκτικός Πέρο Άντιτς πέτυχε δύο ακόμη τρίποντα (είχε μειώσει νωρίτερα σε 62-55) και μείωσε σε 70-63 στο 35′, δίνοντας παράταση στην αγωνία. Μάλιστα, ο Μάντζαρης με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (72-66) στο 36′. Στο φινάλε κυριάρχησαν οι άμυνες. Ο Σπανούλης δεν κατάφερε να πετύχει ένα μεγάλο σουτ, κάνοντας λάθος επιλογές, οι Καταλανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με το τελικό 76-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 41-32, 60-52, 76-68