ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Η κριτική των παικτών

Υπό άλλες συνθήκες το τελικό 76-68 θα άφηνε θετικές εντυπώσεις για τον Ολυμπιακό, όμως έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν κάλλιστα να αλώσουν την έδρα της Μπαρτσελόνα. Δείτε την ατομική κριτική των παικτών…ΓΚΙΟΡΓΚΙ ΣΕΡΜΑΝΤΙΝΙ
Βαθμός:

6,5
Τί έκανε: Για ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα και δεδομένου του βαθμό δυσκολίας της αναμέτρησης στη Βαρκελώνη, είχε θετικό πρόσημο στην απόδοσή του. Ήταν ο μοναδικός ψηλός που έδωσε λύσεις στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας σχεδόν μόνος του όρθιο τον Ολυμπιακό. Στο 2ο μέρος η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. ΚΑΪΛ ΧΑΪΝΣ
Βαθμός: 5
Τί έκανε: Η απόδοσή του ήταν κακή, όμως παίρνει τη… βάση, λόγω της μαχητικότητας και του πάθους που είχε στα τελευταία λεπτά. Έχασε πολλά εύκολα καλάθια εξ’ επαφής, είχε αρκετές επιπόλαιες επιλογές και δεν βοήθησε όσο συνηθίζει τους Πρωταθλητές Ευρώπης. Βέβαια, ήταν λογικό να έχει μειονέκτημα απέναντι στα τεράστια κορμιά των ψηλών της Μπάρτσα. ΕΪΣΙ ΛΟ
Βαθμός: 7,5
Τί έκανε: Δεν κρύφτηκε σε κανένα σημείο. Μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, έδειξε ηγετικά στοιχεία στο δεύτερο μέρος, δίνοντας πολλές λύσεις στον Ολυμπιακό και ίσως θα έπρεπε να ήταν μέσα στα τελευταία λεπτά. Δεν ήταν λίγες οι φορές που τα έβαλε με όλη την αντίπαλη άμυνα, νικώντας την και περνάει στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων. ΠΕΡΟ ΑΝΤΙΤΣ
Βαθμός: 8
Τί έκανε: Όπως και στο ματς με την Κάχα Λαμποράλ, ο Σκοπιανός ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού. Με τρία “μεγάλα” τρίποντα στην τελευταία περίοδο έδωσε το… σύνθημα για την ανατροπή, ενώ στην άμυνα… κατάπιε τον Εραζεμ Λόρμπεκ. Στο τέλος έχασε ένα κρίσιμο σουτ, όμως αυτό δεν αποτελεί ψεγάδι στην εξαιρετική του απόδοση. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ
Βαθμός: 5
Τί έκανε: Οι απαιτήσεις προς το πρόσωπό του είναι τεράστιες και στο συγκεκριμένο παιχνίδι αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων. Οι… σκυταλοδρομίες που διοργάνωσε ο Πασκουάλ για το μαρκάρισμά του έπιασαν τόπο, τον αποσυντόνισαν και όταν ο Άντιτς με τον Λο έκαναν την ανατροπή, δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να τους σιγοντάρει, αστοχώντας σε κρίσιμα σουτ.  ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ
Βαθμός: 4,5
Τί έκανε: Μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι, παίζοντας φοβερή άμυνα στον Μάικλ, όμως στη συνέχεια… έπεσε. Πόσταρε σωστά τους αντιπάλους του, όμως στο τελείωμα είχε πρόβλημα, δείχνοντας νευρικότητα στις κινήσεις του. Στην επίθεση έμεινε στους τέσσερις πόντους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έχασε πολλές μονομαχίες και στην άμυνα. ΜΑΡΤΙΝΑΣ ΓΚΕΤΣΕΒΙΤΣΙΟΥΣ
Βαθμός: 3
Τί έκανε: Δεν δικαιολόγησε τη συμμετοχή του στο παιχνίδι. Στην επίθεση πήρε μόλις ένα σουτ και αστόχησε, ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές που οι Καταλανοί τον… σημάδεψαν στην άμυνα, πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια. Βέβαια, οι συμπαίκτες του δεν τον αξιοποίησαν, καθώς ακούμπησε ελάχιστες φορές τη μπάλα. ΤΖΟΣ ΠΑΟΥΕΛ
Βαθμός: 3
Τί έκανε: Νέα τραγική εμφάνιση για τον Αμερικανό φόργουορντ / σέντερ, που στο ΤΟΠ-16 εμφανίζεται αγνώριστος, όντας βέβαια επηρεασμένος και από τον τραυματισμό του. Όπως και στη Βιτόρια, έτσι και στην Βαρκελώνη, μόνο το σώμα του ήταν πάνω στο παρκέ, καθώς το μυαλό του είχε μείνει στην Αθήνα. Ήταν εκτός ρυθμού στην επίθεση και “πληγή” στην άμυνα… ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ
Βαθμός: 6,5
Τί έκανε: Έπαιξε καταπληκτική άμυνα πάνω στον Ναβάρο στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια φορτώθηκε με δύο φάουλ, αποσύρθηκε στον πάγκο και ο Μπαρτζώκας κατά διαστήματα τον… ξεχνούσε. Επιστρατεύτηκε στα τελευταία λεπτά και ήταν πολύ καλός, ευστοχώντας μάλιστα και στο κρίσιμο τρίποντο που επιχείρησε. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ
Βαθμός: 7,5
Τί έκανε: Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και ένας από τους καλύτερους παίκτες του. Μπορεί να μην είχε σταθερότητα και να έχασε κάποια εύκολα καλάθια, όμως δεν παράτησε το παιχνίδι σε κανένα σημείο, είχε δυναμικά ξεσπάσματα στην απόδοσή του, όμως όταν κρινόταν το παιχνίδι βρισκόταν στον πάγκο… ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Βαθμός: 4,5
Τί έκανε: Από τις χειρότερες εμφανίσεις του το τελευταίο διάστημα. Ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο, όμως στη συνέχεια ήταν… αόρατος, παίρνοντας ελάχιστες προσπάθειες, ενώ στο πρώτο μέρος νικήθηκε κατά κράτος από τον Πιτ Μάικλ, καθώς δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το post game του Αμερικανού φόργουορντ. Δεν είχε τη… φλόγα και το πάθος που συνηθίζει, με συνέπεια να βοηθήσει ελάχιστα.

ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ
Βαθμός: 6
Τί έκανε: Αγωνίστηκε μόλις τέσσερα λεπτά και σε αυτό το διάστημα δεν κατάφερε να σκοράρει, αστοχώντας και στις δύο ελεύθερες βολές, μετά από την τεχνική ποινή του Πασκουάλ. Βέβαια, οργάνωσε σχετικά καλά, μοιράζοντας και δύο ασίστ, ενώ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην άμυνα.