ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πήρε ό,τι του άξιζε!

Του Νίκου Βαγγέλη

Στη ζωή παίρνεις ό,τι αξίζεις και ο κακός Ολυμπιακός παρότι “άγγιξε” τη νίκη απέναντι στη Σιένα, χάρη σε δύο κρίσιμα καλάθια του Σπανούλη στο τελευταίο λεπτό, τελικά υπέκυψε στη Σιένα, που έκλεψε το παιχνίδι, επικρατώντας με 74-72. Βέβαια, οι ερυθρόλευκοι δικαίως διαμαρτύρονται για το φάουλ… φάντασμα του Άντιτς πάνω στον Μπράουν, 19” πριν το φινάλε, με το οποίο οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 72-72, πριν ο ίδιος παίκτης δώσει τη νίκη με λέι απ.
Οι γηπεδούχοι ισχυρίζονται πως πριν ο Μπράουν ευστοχήσει στο νικητήριο καλάθι, το χρονόμετρο είχε κολλήσει για τρία δευτερόλεπτο και αν ισχύει αυτό, τότε η προσπάθεια του Αμερικανού ήταν εκπρόθεσμη. Γι’ αυτό και οι “ερυθρόλευκοι” προτίθενται να καταθέσουν ένσταση.  Παρά την ήττα ο κόσμος του Ολυμπιακού καταχειροκρότησε τους παίκτες ενώ αποδοκίμασε έντονα τους διαιτητές που ομολογουμένως έπαιξαν, κατά διαστήματα, λάθος το ρόλο τους.

Βλέποντας πάντως τη συνολική εικόνα των δύο ομάδων, η Σιένα άξιζε περισσότερο τη νίκη, παίζοντας πιο ώριμα και πιο ψύχραιμα από τον Ολυμπιακό. Έτσι, έκανε το “τέσσερα στα τέσσερα” και συνέχισε την προέλασή της στο ΤΟΠ-16, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε σε… περιπέτειες όσον αφορά την πρόκρισή της.

Το παιχνίδι…

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης, που… εξαφάνισε στο ξεκίνημα τον Μπόμπι Μπράουν, δημιούργησε σκορ στο παιχνίδι από την πρώτη κι όλας επίθεση του Ολυμπιακού, ευστοχώντας σε τρίποντο, ενώ στο 3′ ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με κάρφωμα “έγραψε” με 1/2 ελεύθερες βολές το 8-2, κι αφού στην προηγούμενη φάση είχε φιλοδωρήσει με εντυπωσιακό κόψιμο τον Εζέ. Οι πέντε σερί πόντοι του Πρίντεζη και το νέο κάρφωμα του Σερμαντίνι κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας, με το σκορ στο 6′ να είναι 15-10, ενώ ακολούθως ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 25-20. Κακό ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για τον Ολυμπιακό, με τη Σιένα να κάνει σερί 4-0, φτάνοντας σε απόσταση… αναπνοής. Το πρώτο ερυθρόλευκο καλάθι ήρθε με έμμεσο τρίποντο του Κάιλ Χάινς στο 13′ για το 28-24. Μετά από δύο ακόμη λεπτά… ανομβρίας, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι μπρος, πετυχαίνοντας δύο σερί καλάθια, με τους Σλούκα και Χάινς, ενώ το τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου στο 17′, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 5 πόντους (35-30). Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε “χαμηλό” σχήμα, με σέντερ τον Χάινς και “δίδυμο” στους φόργουορντ τους Παπανικολάου και Περπέρογλου, όμως αυτό δεν απέδωσε, καθώς η Σιένα προσπέρασε για πρώτη φορά στο 18′ (35-38) με τρίποντο του Μπράουν, κι έτσι επανήλθε στο παρκέ ο Πρίντεζης. Η νευρικότητα συνεχίστηκε, με συνέπεια το πρώτο ημίχρονο να βρει τους γηπεδούχους στο -2 (36-38).

Αρκετές λύσεις έδωσε και πάλι στη Σιένα ο Μπόμπι Μπράουν

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο σε αυτό το διάστημα παιχνίδι, “κλειδί” για τους Ιταλούς ήταν η ευστοχία τους στα τρίποντα (5/14, έναντι 3/11), με τους γηπεδούχους να μην εκμεταλλεύονται την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (22-18), λόγω των λαθών τους (7-4). Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά διαβασμένοι στα ερυθρόλευκα πικ εν ρολ, α στον Σπανούλη, αντιμετωπίζοντάς τα κυρίως με παγίδες και δεν του επέτρεψε να τους… τρυπήσει την άμυνα, γεγονός που αποσυντόνισε τον “Kill Bill”. Ο Σερμαντίνι και ο Μάντζαρης μπήκαν εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και οι Πειραιώτες ανέκτησαν μέσα σε ένα τρίλεπτο το προβάδισμα (42-40), με σουτ εκτός ισορροπίας του διεθνή πλέι μέικερ στη λήξη της επίθεσης και δύο καλάθια του Γεωργιανού σέντερ  (λέι απ και κάρφωμα, αντίστοιχα). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης συνέχισε να δίνει λύσεις, καθώς αρχικά με τρίποντο και στη συνέχεια με έξοχη ασίστ στον Πρίντεζη, απάντησε στα τρίποντα τον Μος και Καραρέτο και οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο παιχνίδι. Οι παίκτες της Σιένα “κόλλησαν” στην επίθεση, .όμως η αστοχία του Ολυμπιακού στις βολές τους κράτησε στη θέση οδηγού, έστω και με βραχεία κεφαλή και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 51-52. Η νευρικότητα συνεχίστηκε, με τον Κώστα Παπανικολάου να βρίσκεται σε κακή κατάσταση και τους Ιταλούς να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό. Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε τρίποντο-ανάσα στο 33′, ισοφαρίζοντας σε 56-56, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του (59-58). Ωστόσο, η… χαρά κράτησε λίγο, με τον Μπράουν να απαντάει με τρίποντο (59-61 στο 35′). Χάινς και Περπέρογλου με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα, έκαναν σερί 6-0 για το 65-61 στο 37′ κι ανάγκασαν τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ. Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να… μπάζει και σε συνδυασμό με την επιθετική νωθρότητα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 6-2, ισοφαρίζοντας σε 67-67, 1’50” πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης. Στην επόμενη φάση μίλησε η κλάση του Σπανούλη, που με φοβερό τρίποντο υπό ασφυχτική πίεση, κράτησε ζωντανή την ομάδα του Πειραιά. Ο Χάκετ αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε, ενώ ο “V-Span” με νέο εντυπωσιακό καλάθι ανέβασε τη διαφορά στο +5 (72-67), γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού. Όμως, η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν… παιδική και η Σιένα έκλεψε το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Μπράουν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74