ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πρωταθλητής Ευρώπης και στο Κάουνας!

Τίποτα δεν τον σταματά…

Ο Ολυμπιακός έδωσε μία ακόμη παράσταση εκτός έδρας και πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, “ισοπεδώνοντας” την δυνατή Ζαλγκίρις με 77-63. Μπορεί οι “ερυθρόλευκοι” να μην κάλυψαν το -19 του πρώτου αγώνα, όμως έπαιξαν και πάλι σαν Πρωταθλητές Ευρώπης, πετυχαίνοντας ένα επιβλητικό “διπλό” και πλέον περιμένουν στραβοπάτημα των Λιθουανών στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές για να πάρουν την πρώτη θέση στον όμιλό τους. Σε ένα με πολλούς διακριθέντες MVP των Πειραιωτών ήταν η δυνατή και αποφασιστική τους άμυνα, που έπνιξε σε πολλά σημεία την ομάδα του Πλάθα, ενώ στην επίθεση ξεχώρισαν οι Βασίλης Σπανούλης, Κώστας Παπανικολάου, Τζος Πάουελ, Στράτος Περπέρογλου και Βαγγέλης Μάντζαρης, ενώ “κλειδιά” ήταν οι Έισι Λο (πέτυχε κρίσιμους πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και στην άμυνα “έσβησε” τον Πόποβιτς), Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (έβαλε δύο τρίποντα-μαχαιριές στη δεύτερη περίοδο) και Πέρο Άντιτς (έδωσε “ομηρικές” μάχες κάτω από το καλάθι), που έκαναν φοβερή δουλειά πάνω στο παρκέ, με τον Κάιλ Χάινς να μένει μακριά από τον καλό του εαυτό και τον Γιώργο Πρίντεζη να περιορίζεται από την αντίπαλη άμυνα. Αξιοσημείωτο στατιστικό αποτελούν αναμφισβήτητα τα 14/27 (!!!) τρίποντα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν κατάλαβαν πως έπαιζαν σε… εχθρικό έδαφος, δείχνοντας απίστευτο πάθος και συγκέντρωση, ενώ οι αντίπαλοί τους έπαιξαν νευρικά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και τα περίμεναν σχεδόν όλα από τον εκπληκτικό Ριμάντας Καουκένας. Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τους Πειραιώτες, που δημιούργησαν σκορ στο ματς με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 13-4 στο 4′, χάρη σε 6 πόντους του Τζος Πάουελ και από ένα καλάθι δύο πόντων των Σπανούλη και Πρίντεζη. Η Ζαλγκίρις έκανε ένα σερί 5-0, όμως ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 11-16, ενώ στην επόμενη φάση υπήρξε ο πρώτος… πονοκέφαλος για τον Μπαρτζώκα, καθώς χρεώθηκε με 2ο φάουλ ο Πάουελ, αφήνοντας τη θέση του στον Κάιλ Χάινς. Ο Σπανούλης έδωσε λύσεις στη συνέχεια κι έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 18-21. Στη δεύτερη περίοδος η άμυνα του Ολυμπιακού άρχισε πραγματικά να… δαγκώνει και ήταν σχεδόν αδύνατον να παραβιαστεί. Ο Περπέρογλου με δύο σερί καλάθια έκανε το 18-25 στο 13′, ακολούθησε καλάθι του Γιανκούνας, όμως ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους μπήκε “καυτός” και με δύο σερί τρίποντα έκανε το 20-31 στο 16′! Σε αυτό το διάστημα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε “ψηλό” σχήμα (Λο, Γκετσεβίτσιους, Περπέρογλου, Άντιτς, Μαυροειδή), με αποτέλεσμα το δεύτερο καλάθι της Ζαλγκίρις στη δεύτερη περίοδο να έρθει στο 18′ με τον Καουκένας. Αξιοσημείωτη ήταν η άμυνα του Έισι Λο πάνω στον πρώτο σκόρερ των γηπεδούχων Μάρκο Πόποβιτς, καθώς ανάγκασε τον Κροάτη πλέι μέικερ να πάρει τραβηγμένες προσπάθειες και ο Πλάθα τον απέσυρε στον πάγκο. Ωστόσο, ο Καουκένας ήταν εξαιρετικός και με προσωπικούς πόντους, έγραψε το 27-31 του πρώτου ημιχρόνου, με την Ζαλγκίρις να εκμεταλλεύεται και την τετράλεπτη “αφλογιστία” του Ολυμπιακού. Το δεύτερο ξεκίνησε με τρίποντη… βόμβα του Γιώργου Πρίντεζη, ενώ ο Τζος Πάουελ έκανε το 27-36 στο 22′ με σουτ από τα πέντε μέτρα. Στο 25′ ο Τζάαμπερ με τρίποντο μείωσε σε 34-38, ενώ μετά από το κάρφωμα του Παπανικολάου (34-40), οι Λιθουανοί απάντησαν με τέσσερις σερί πόντους, που είχαν δημιουργό τον Καουκένας και εκτελεστή τον Φουτ. Ο Παπανικολάου έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό με εύστοχο τρίποντο στο 25′, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης κέρδισε το τρίτο φάουλ του Ριμάντας Καουκένας και με 2/2 βολές έκανε το 38-45 στο 26′. Παρότι οι Λιθουανοί πίεζαν, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα, όμως η τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας έφερε το… τετράποντο στο 29′ κι έτσι το σκορ έγινε 47-48, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Πόποβιτς έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 50-48, σκορ που ήταν και το τελικό του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Στράτος Περπέρογλου αφήνει τη μπάλα στο καλάθι

Κι εκεί που οι περισσότεροι πίστευαν πως το γήπεδο θα αρχίσει να… γέρνει, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν χαρακτήρα και μέσα σε ένα λεπτό βρέθηκαν από το -2 στο +3, με τρίποντο-ψυχολογίας από τον Έισι Λο και υπέροχο λέι απ του Στράτου Περπέρογλου. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, καθώς σημειώθηκαν τρία σερί τρίποντα από Άντιτς, Λο και Παπανικολάου και σε συνδυασμό με τις 1/2 βολές του Λο, η διαφορά ανέβηκε στο +7 (56-63) στο 35′. Η άμυνα των παικτών του Ολυμπιακού λειτούργησε εξαιρετικά για ένα δίλεπτο κι έτσι διαμορφώθηκε το 56-66 του 37ου λεπτού με 1/2 βολές του Χάινς και καλάθι από κοντά του Παπανικολάου. Το τρίποντο του Ντάριους Λαβρίνοβιτς 2’53” πριν από το φινάλε δεν αιφνιδίασε, καθώς ο Σπανούλης πλήρωσε τους Λιθουανούς με το ίδιο νόμισμα για το 59-69 και κάπου εκεί η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει αναφανδόν υπέρ των Πειραιωτών. Η Ζαλγκίρις γύρισε την άμυνά της σε ζώνη, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να εντυπωσιάζει και τρίποντα των Σπανούλη, Μάντζαρη και 2/2 βολές του Άντιτς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (61-77, 23” πριν από το φινάλε). Ωστόσο, οι Λιθουανοί άντεξαν στο τέλος και υπερασπίστηκαν το +19 του πρώτου αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 27-31, 50-48, 63-77