ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: “Υποκλίθηκε” στη Μπαρτσελόνα

Αν έχεις Μάικλ διάβαινε…
Με τον Αμερικανό φόργουορντ να κάνει θραύση στα κρίσιμα σημεία, η Μπαρτσελόνα πέρασε σαν σίφουνας από το ΣΕΦ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 77-90, σε ένα ματς που μέχρι το 36′ πάντως ήταν ντέρμπι.

Έτσι, πέτυχε μία ακόμη νίκη στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκα και βρίσκεται πλέον… αγκαλιά με την κορυφή στον 6ο όμιλο. Ο Πιτ Μάικλ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Καταλανών, νικώντας κατά κράτος τον Κώστα Παπανικολάου, ενώ εκπληκτική απόδοση για τους Καταλανούς είχε επίσης ο Εραζεμ Λόρμπεκ, με τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο, Άντε Τόμιτς, Μαρσελόνιο Χουέρτας και Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Σπουδαία δουλειά, ιδίως στην άμυνα έκανε και ο Τζαουάι.
Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός ήταν… πολυπρόσωπος, με πολλά κενά διαστήματα, που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ήττα μπροστά στο κοινό του. Το τελικό σκορ σίγουρα ξεγελάει, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι.
Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν κορυφαίος για τους Πειραιώτες, σκοράροντας κατά ριπάς με υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Βέβαια, η ασφυχτική πίεση των Καταλανών πάνω του, τον οδήγησε σε πολλά λάθη. Εξαιρετικός ήταν και ο Γιώργος Πρίντεζης, με τον Τζος Πάουελ να είναι επίσης πολύ καλός, για δεύτερο σερί ευρωπαϊκό παιχνίδι.
Το πρόβλημα του Ολυμπιακού δεν βρισκόταν στην επίθεση, αλλά στην άμυνα. Οι Πειραιώτες απέτυχαν να σταματήσουν τους Πιτ Μάικλ και Εραζεμ Λόρμπεκ, με… υπαίτιους τους Κώστα Παπανικολάου και Πέρο Άντιτς, αντίστοιχα, που είχαν αργές αντιδράσεις, αφήνοντας πεδίο δράσης στους δύο πολύπειρους αντιπάλους τους.
Πλέον, χάθηκε κάθε ελπίδα για πρωτιά στον όμιλο και θα γίνει προσπάθεια για τη δεύτερη, αν και ενδεχομένως να μην αρκεί διπλό στην έδρα της Σιένα, εκτός κι αν αύριο οι Ιταλοί “στραβοπατήσουν” στον αγώνα με την Χίμκι.

Ο αγώνας…
Ντέρμπι ήταν το ξεκίνημά του με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει λύσεις απ’ όλους τους παίκτες της και τον Ολυμπιακό να τα περιμένει σχεδόν όλα από τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Βασίλη Σπανούλη. Ο πρώτος έδινε συνεχώς λύσεις στο ποστ, φθείροντας παράλληλα με φάουλ τους ψηλούς της Μπάρτσα, ενώ ο “Kill-Bill” προκαλούσε συνεχώς ρήγματα   από το ξεκίνημά του.
Η πρώτη περίοδος ήταν πραγματικά συναρπαστική, με την ψαλίδα να ανοίγει σπάνια. Μετά από επτά (!) ισοπαλίες, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι στο τέλος με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Πρίντεζη και προηγήθηκε με 20-17 στο 10′, δείχνοντας σε καλή κατάσταση…
Το δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε καλά για τους “ερυθρόλευκους”, που με κορυφαίο τον Πέρο Άντιτς έκανε το 26-22 στο 22′, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Χάβι Πασκουάλ έριξε στο παρκέ τον “γερόλυκο” Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που παρά τη “γιούχα” του κόσμου, οδήγησε τη Μπαρτσελόνα σε σερί 7-0 για το 26-29 του 14ου λεπτού.
Αυτό ήταν μόνο η αρχή, καθώς το επιθετικό “βραχυκύκλωμα” συνεχίστηκε, ο Πέρο Άντιτς έχασε τη… μπάλα στην άμυνα απέναντι στον Εραζεμ Λόρμπεκ και οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 10-4 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +9 (30-39). Οι Σπανούλης και Πάουελ μείωσαν άμεσα σε 34-39, όμως ο Ναβάρο ολοκλήρωσε εξαιρετικά το πρώτο εικοσάλεπτο, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 36-46.
Τα μυαλά… καθάρισαν στην δεκαπεντάλεπτη διακοπή και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν δυναμικά και με κορυφαίους τους Τζος Πάουελ και Βασίλη Σπανούλη έκαναν επιμέρους σκορ 11-3. μειώνοντας αρχικά σε 47-49 στο 23′, ενώ τρία λεπτά αργότερα προσπέρασαν (55-54), με δράστη τον μεγάλο αρχηγό. Ένα λεπτό αργότερα έγινε το 60-58, με την πλάστιγγα να γέρνει προς… Πειραιά μεριά.
Ωστόσο, κάπου εκεί άρχισε η καθίζηση. Στο 29′ και με το σκορ στο 60-59 ο Τόμιτς έκανε φάουλ στον Κάιλ Χάινς και μετά από έντονες διαμαρτυρίες, ο Γιασικεβίτσιους χρεώθηκε με τεχνική ποινή.
Το απίστευτο είναι πως ο Ολυμπιακός δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο, καθώς οι Χάινς και Σπανούλη είχαν 0/4 και ο Πέρκινς έκανε λάθος στην επίθεση. Έτσι, η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να λήγει 62-63.
Η… κατρακύλα εντάθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πιτ Μάικλ να βάζει βάσεις νίκης για την Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 67-74 στο 33′. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει κι έτσι χάρη στους Λόρμπεκ και Χουέρτας, η ισπανική ομάδα εξασφάλισε τη νίκη στο 37′ (71-82), δίνοντας στα εναπομείναντα λεπτά διαδικαστικό χαρακτήρα…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 36-46, 62-63, 77-90.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 4 (6 ριμπάουντ), Λο 6, Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 23 (1/5 τρίποντα, 6 λάθη, 3 ασίστ), Περπέρογλου 2 (1/3 δίποντα, 3 ασίστ), Σλούκας 2, Πάουελ 15 (7/8 δίποντα), Πέρκινς 2, Πρίντεζης 16 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ναβάρο 10, Γιασικεβίτσιους 6 (1), Ουάλας 6 (2), Ίνγκλις 2, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 21 (2), Τζαουάι 8 (8 ριμπάουντ), Μάικλ 20 (9/10 δίποντα), Τόμιτς 10