ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Repeat is calling!!!

9:14 μ.μ. | = 0 | EUROLEAGUE | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ |Ολοκληρωτικό μπάσκετ και… τελικός!!!
Ένας Ολυμπιακός από… άλλο πλανήτη, “κατάπιε” την ανήμπορη να τον ακολουθήσει ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας με το επιβλητικό 69-52 και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό (3η συμμετοχή στα τελευταία 4 χρόνια), όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο.

Με τον Κάιλ Χάινς να τρελαίνει όλη την Ευρώπη, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με άμυνα από… ατσάλι και φοβερή προσφορά στην επίθεση και τον Πέρο Άντιτς να “βγάζει μάτια” με την απόδοσή του σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, “βραχυκύκλωσαν” τους Ρώσους και μετέτρεψαν τον ημιτελικό σε παράσταση για έναν ρόλο.
Ο Βασίλης Σπανούλης μπορεί να… έσπασε στην επίθεση, όμως έπαιξε με παροιμιώδη ψυχραιμία, εμπνέοντας σιγουριά στους συμπαίκτες του, ενώ στην άμυνα έκανε θραύση με το πάθος που έδειξε. Καθοριστικός ήταν και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, που έδωσε πολύτιμες ανάσες στον Κάιλ Χάινς, σκεπάζοντας το καλάθι του Ολυμπιακού, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου καθάρισε την παρτίδα στην τελευταία περίοδο, οι Πρίντεζης-Λο έβαλαν τις βάσεις της νίκης και ο Κώστας Παπανικολάου έκανε κατάθεση ψυχής πάνω στο παρκέ.
Από την ΤΣΣΚΑ, ο Σόνι Ουίμς πάλευε σχεδόν μόνος του, έχοντας μόνο μερικές βοήθειες από τον Βίκτορ Χριάπα, ενώ οι Μίλος Τεόντοσιτς και Νέναντ Κρστιτς βρίσκονταν σε… άλλο γήπεδο, βλέποντας τις πλάτες των πρωταθλητών.
Ο αγώνας…
Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα, στο οποίο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 8-4 (με πέντε πόντους του Σόνι Ουίμς και ένα τρίποντο του Βίκτορ Χριάπα), οι Πειραιώτες άρχισαν να… αγριεύουν. Με ηγέτη τον Γιώργο Πρίντεζη ισοφάρισαν σε 8-8, οι Ουίμς, Χριάπα και Έρτσεγκ έκαναν το 15-12, όμως η είσοδος του Κάιλ Χάινς άλλαξε εντελώς το σκηνικό…
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν επιμέρους σκορ 12-2 και η πρώτη περίοδος έληξε 24-17, με τον Στράτο Περπέρογλου να περιορίζει αισθητά τον Ουίμς.
Στο ματς πέρασε και ο Άντιτς, που έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα, σκοράροντας και 5 πόντους, με τους Ρώσους να χάνουν την ψυχραιμία τους. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο ημίχρονο έληξε 28-40 και η διαφορά θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερη, αν δεν χάνονταν αρκετά τρίποντα από τους Πειραιώτες. Οι παίκτες του Μεσίνα είχαν απίστευτο άγχος, τελειωνοντας το πρώτο μέρος με 3/10 βολές και τον Νέναντ Κρσιτς να πιάνεται στον ιστό του Χάινς και του Σερμαντίνι.
Η απίστευτη παράσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα των ερυθρόλευκων… κατάπιε τους Ρώσους, που επί 14 λεπτά σκόραραν μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, και οι κρίσιμοι πόντοι του Παπανικολάου και του Χάινς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (34-49), ενώ στη συνέχεια πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Πέρο Άντιτς, που με καταπληκτική άμυνα και τέσσερις μεγάλους πόντους έγραψε το 36-53 του τρίτου δεκαλέπτου.
Η επιθετική δυστοκία των Ρώσων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, ενώ οι Πρωταθλητές Ευρώπης “λύθηκαν” επιθετικά και με τον Περπέρογλου να βάζει 5 κρίσιμους πόντους, η ψαλίδα άνοιξε στο +20 (60-40) και τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες ήταν απίστευτα ψύχραιμοι, με τον συγκλονιστικό Χάινς να κάνει… βουτιές ακόμα και όταν το ματς είχε κριθεί και στο τέλος ακολούθησε πρωτοφανής αποθέωση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 28-40, 36-53, 52-69
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5 (1), Μίτσοβ 3 (1), Τζάκσον 7 (1), Κρστιστς 2, Ουίμς 13 (2), Ερτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 2, Καουν 7, Χριάπα 11 (2), Παπαλουκάς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λόου 6, Άντιτς 13 (2), Σπανούλης 8, Περπέρογλου 8 (1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 5 (1), Πάουελ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 5 (1), Κατσίβελης