ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Δεν πίστεψε στην υπέρβαση και τον πήρε η κατηφόρα…

Παρασκευή, 28 Μαρτίου 2014 | 11:23 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : EUROLEAGUE , ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ , ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ |Ένας Παναθηναϊκός που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε, πάλεψε για κάτι λιγότερο ένα ημίχρονο κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όμως στη συνέχεια πέταξε… λευκή πετσέτα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν με μεγάλη άνεση στο τελικό 84-62.

Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη ήταν καλοί για περίπου 16 λεπτά, όμως στη συνέχεια οι Καταλανοί κατάφεραν να τους βάλουν στον… ρυθμό τους και πήραν το ροζ φύλλο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” μπήκαν καλύτερα, όμως η… δουλειά έγινε όταν η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε στη δεύτερη περίοδο το 26-26 του 15ου λεπτού στο 38-29 του 18ου, με το τραγικό τρίλεπτο να στοιχίζει στους φιλοξενούμενους. Έκτοτε το σκηνικό δεν άλλαξε και οι Μπλαουγκράνα παρέμειναν αήττητοι στο ΤΟΠ-16!
Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς πάλευε κατά διαστήματα μόνος του με την αρωγή του Δημήτρη Διαμαντίδη, ενώ οι Τζέιμς Γκιστ και Στεφάν Λάσμε δεν είχαν τη σταθερότητα που μας έχουν συνηθίσει. Στον αντίποδα, οι Άμπρινες και Λόρμπεκ ήταν κορυφαίοι σε απόδοση για την ισπανική ομάδα, με… MVP πάντως την αμυντική λειτουργία του Πασκουάλ.
Βέβαια, τίποτα δεν τελειώνει εδώ για τον εξάστερο, που θέλει τη νίκη κόντρα στη Μάλαγα στο ΟΑΚΑ για να βρεθεί κοντά στην πρόκριση, αν καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Η αυτοκτονία της Φενέρμπαχτσε στον εντός έδρας αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο αποτέλεσε το καλύτερο δώρο για τις ελληνικές ομάδες.

Δεκάλεπτα: 14-15, 42-32, 64-46, 84-62
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Πούλεν 8 (2), Ντόρσεϊ 5, Σάδα 2, Χουέρτας 4, Αρμπίνες 15 (3), Ναβάρο 8 (2), Παπανικολάου 6 (1), Όλεσον 3 (1), Λόρμπεκ 15 (1), Λάμπε 4, Νάχμπαρ 3, Τόμιτς 11
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 6, Κάρι 2, Μπατίστ 7 (1), Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 13 (1), Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 9 (1), Ματσιούλις 2, Ράιτ