ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: “Δια πυρός και σιδήρου” τη Μπάμπεργκ!

Μπορεί να έπαιξε με τη φωτιά, όμως… δεν κάηκε! Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την χειρότερή του φετινή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Μπάμπεργκ, όμως στο φινάλε έδειξε ψυχραιμία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπανκς, έφτασε “δια πυρός και σιδήρου” στο τελικό 76-73.

Ο Μάικ Μπράμος ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, σκοράροντας “αθόρυβα” και σε καίρια σημεία, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Στεφάν Λάσμε, που παρότι έχασε κάποια εύκολα καλάθια στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να “σκεπάσει” το καλάθι, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη. Καθοριστικός ήταν και ο Μάρκους Μπανκς, που ευστόχησε στις 6 από τις 8 βολές που εκτέλεσε στο φινάλε. Ο Αργύρης Πεδουλάκης επικεντρώνεται πλέον στον αγώνα της Δευτέρας με τον Ολυμπιακό, που θα κρίνει εν πολλοίς την πρωτιά στην Α1 και σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει την αποψινή εμφάνιση των παικτών του, οι οποίοι θα πρέπει να διορθώσουν την εικόνα τους για να πάρουν το διπλό στο ΣΕΦ. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν έχει βρει ακόμη ρυθμό στην επίθεση, αν και βοήθησε με τις 9 του ασίστ, ενώ εντοπίστηκε σημαντικό πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ.

Το παιχνίδι…

Ανοιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα με 9-6, όμως η Μπάμπεργκ έκανε ένα επιμέρους σκορ 6-2, με δύο τρίποντα του Αντόν Γκαβέλ, προσπερνώντας με 12-11. Το ματς συνεχίστηκε σε πιο χαμηλό μοτίβο. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, καθώς τα κοντά σχήματα των Γερμανών τους μπέρδεψαν και τους αποσυντόνισαν. Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε 19-19, με τον Μπόστιαν Νάχμπαρ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Το κάρφωμα του Μάικ Μπράμος στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε ξανά το “τριφύλλι” μπροστά (21-19) και ανέβασε την ψυχολογία στα ύψη. Η είσοδος του Σχορτσανίτη ανάγκασε τους Γερμανούς να προσαρμοστούν πάνω του, άνοιξαν οι διάδρομοι στην άμυνά τους, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν λόγω της νευρικότητας στα τελειώματά τους. Στο 13′ το τρίποντο του Γιόνας Μασιούλις έκανε το 26-23, ακολούθησε το 2ο φάουλ του “Big Sofo”, που αντικαταστάθηκε από τον Γκιστ και μετά από ένα σερί 4-0 της Μπάμπεργκ που την έφερε ξανά μπροστά στο σκορ, ήρθε η πράσινη απάντηση και το… 32-27 του 17′. Τελικά, ο Νάχμπαρ κράτησε όρθια τη φιλοξενούμενη ομάδα, ο Παναθηναϊκός αδράνησε επιθετικά κι έτσι το ημίχρονο τον βρήκε στο +3, παρότι θα μπορούσε να είχε χτίσει σαφώς μεγαλύτερη διαφορά. Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος… Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν να είναι διστακτικοί στην επίθεση, σκοράροντας με το… σταγονόμετρο και οι Γερμανοί έμεναν κοντά στο σκορ. Στο 23′ η Μπάμπεργκ ισοφάρισε σε 40-40, όμως το εύστοχο τρίποντο του Μάρκους Μπανκς και το κάρφωμα του Στεφάν Λάσμε, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +5. Στο επόμενο 5λεπτο οι “πράσινοι”… έπεσαν και πάλι, όμως η αστοχία των παικτών του Φλέμινγκ στα ελεύθερα τρίποντα που επιχείρησαν, διευκόλυναν τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 9 πόντους (51-42 στο 28′), χάρη σε γκολ-φάουλ του Λάσμε και αυτοκρατορικό λέι απ του Μπράμος. Ο Σλοβένος σούπερ σταρ, Μπόστιαν Νάχμπαρ έμεινε χωρίς πόντο για 9′, παίρνοντας πάλι μπρος στο τελος της τρίτης περιόδου, με τη Μπάμπεργκ να κάνει σερί 7-0, μειώνοντας στο 51-39 του 30ου λεπτού. Το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο, με τη Μπάμπεργκ να παίρνει το προβάδισμα τρεις φορές, με τελευταία φορά το 35′, όταν ο Ζίρμπες έκανε το 59-61, “παγώνοντας” προσωρινά το ΟΑΚΑ. Το σοκ… αφύπνισε τους γηπεδούχους, που αντέδρασαν εξαιρετικά και με επιμέρους σκορ 10-2, προηγήθηκαν με 69-63 στο 38′. Κάπου εκεί το νερό μπήκε στ’ αυλάκι, με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας έστω και δύσκολα στο στόχο τους, με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπανκς, που ήταν ασυνήθιστα εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 36-33, 51-49, 76-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 16(2), Ματσιούλις 8 (1), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 4 (1), Μπανκς 13 (1), Σχορτσανίτης 4, Σκορδίλης

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ

(Φλέμιγκ): Γκίπσον 11 (3), Γκόλντσμπερι 6 (2), Νάχμπαρ 16, Τάντα 3, Νιούμαν 4, Φορντ 15, Γκάβελ 12, Ζίρμπες 6, Ότζιλβι, Γιάκομπσεν