ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Υπέκυψε σε ΤΣΣΚΑ και… Μίλος!

Ο Σχορτσανίτης με τον Κάουν

Για 24 λεπτά άντεξε στην Μόσχα ο Παναθηναϊκός… Στη συνέχεια οι “πράσινοι” υπέστησαν επιθετική… καθίζηση, είχαν κακές περιστροφές στην άμυνα και η ΤΣΣΚΑ έφτασε με άνεση στο επιβλητικό 86-69.

“Δήμιος” των “πρασίνων” ήταν ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Μίλος Τεόντοσιτς (20 πόντοι, 4/6 τρίποντα, 7 ασίστ), που ήταν καταπληκτικός τόσο στην εκτέλεση, όσο και στην οργάνωση, κάνοντας άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα, ενώ καταλυτική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο και δη στην τρίτη περίοδο είχαν οι Σάσα Κάουν, Σόνι Ουίμς και Βλάντιμιρ Μίτσοφ.
Ο Νέναντ Κριστις έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια σίγησε, καθώς περιορίστηκε από τους ψηλούς του Παναθηναϊκού, ενώ ο Άαρον Τζάκσον έδωσε απλά θριαμβευτικές διαστάσεις στη νίκη κατά τα τελευταία λεπτά.
Στον αντίποδα, ο Εξάστερος είχε καλύτερο παίκτη τον Τζέιμς Γκιστ, που έδωσε λύσεις στην επίθεση και έβγαλε πολύ πάθος στην άμυνα. Παράλληλα, φοβερή διάθεση έδειξε και ο Στεφάν Λάσμε, που κέρδισε πολλές μάχες στο “ζωγραφιστό”, αν και έχασε κάποια κρίσιμα καλάθια, ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν κι αυτός θετικότατος, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έκανε εξαιρετική δουλειά στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια… εξαφανίστηκε.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Μίλος Τεόντοσιτς

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μάζεψε 16 επιθετικά ριμπάουντ και να ήταν καλύτερος και στα συνολικά (37-31), χάρη στους Γκιστ, Λάσμε και Ματσιούλις, όμως πλήρωσε την ευστοχία της ΤΣΣΚΑ έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα είχαν 11/22 τρίποντα (50%), γεγονός που τους επέτρεψε να πάνε ψηλά το σκορ.
Παράλληλα, οι πράσινοι είχαν κατά διαστήματα κακές επιστροφές κι έτσι οι γηπεδούχοι πέτυχαν ουκ ολίγα εύκολα καλάθια είτε σε πρωτεύοντα, είτε σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό. Σημαντικό στοιχείο είναι πως ο Παναθηναϊκός δεν πήρε λύσεις από τον μεγάλο αρχηγό του Δημήτρη Διαμαντίδη, που έμεινε στους 5 πόντους με 1/6 σουτ, αν και μοίρασε 6 ασίστ. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς είχε απλά κάποια καλά ξεσπάσματα, ο Μπανκς δεν πρόσφερε σχεδόν τίποτα, κι έτσι οι περιφερειακοί του Αργύρη Πεδουλάκη δεν βοήθησαν όσο θα περίμενε ο Έλληνας τεχνικός.

Για τις LIVE διακυμάνσεις του παιχνιδιού, πατήστε ΕΔΩ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20 (4), Μίτσοφ 10 (3), Τζάκσον 11 (2), Κρστιτς 8, Ουίμς 19 (3), Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5 (1), Κρίστμας, Κάουν 13
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15 (3), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 8 (1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 12 (2/5 τρ., 10 ριμπ.), Μπακς 3 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6