Ρώσικη «αρκούδα» κατάπιε την Μινεσότα

10:17 π.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : NBA , ΡΩΣ , ΡΩΣΣΙΑ |

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε μέσα στη Minnesota τους Timberwolves 108-106 (στην παράταση), με τον Μίλος Τεόντοσιτς να σημειώνει 26 πόντους και να μοιράζει 9 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέδειξε για δεύτερη φορά ότι οι ευρωπαϊκές ομάδες μπορούν να νικήσουν μία ομάδα του ΝΒΑ και στις ΗΠΑ. O Μίλος Τεόντοσιτς (26 πόντοι, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ) έκανε τα πάντα στην επίθεση και η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε στην παράταση των Timberwolves με 108-106, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της ιστορίας της επί αμερικανικού εδάφους (προηγήθηκε η νίκη του 2010 στο Cleveland), καθώς και την τρίτη ευρωπαϊκής ομάδας σε έδρα ομάδας του ΝΒΑ (έχει νικήσει και η Μακάμπι στο Toronto το 2005).Οι 8 από τους 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ετορε Μεσίνα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία προηγήθηκε 42-24 στο πρώτο ημίχρονο και 77-65 στο 34′, ωστόσο δέχτηκε την αντεπίθεση των “λύκων” στην τέταρτη περίοδο. Στο φινάλε, ο Τεόντοσιτς ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, αλλά και αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση με 2/2 βολές 7,5 πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα, μετά το ανόητο φάουλ (…άλλο ένα) του Shved.Ο Ρώσος πόιντ γκαρντ (6 πόντοι, 2/12 σουτ) ήθελε πολύ να νικήσει την πρώην ομάδα του, ωστόσο με εξαίρεση το τρίποντο που έβαλε 1’18” πριν από τη λήξη και έκανε το σκορ 92-88, μάλλον θα ήταν προτιμότερο να μην βρίσκεται στο παρκέ… Ο Rick Adelman, πάντως, δεν φάνηκε να νοιάζεται ιδιαίτερα για τη νίκη. Αλλωστε, σε όλη την τέταρτη περίοδο και την παράταση άφησε στο γήπεδο τους αναπληρωματικούς, με τον Derrick Williams (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να παίρνει πάνω του το σκοράρισμα, έχοντας όμως και μερικές κακές επιλογές (ήταν και αυτός που έχασε το τελευταίο σουτ του κανονικού αγώνα) και κρίσιμες χαμένες βολές.

Οι Timberwolves είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς σε δεύτερη παράταση μετά τις 1/2 βολές που είχε ο Τεόντοσιτς 9” πριν από το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, ωστόσο πρώτα ο Shved και εν συνεχεία ο Jeffers δεν βρήκαν στόχο. Αξια αναφοράς είναι επίσης η επανεμφάνιση του Kevin Love (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και το ντεμπούτο του Kevin Martin (16 πόντοι, 5/15 σουτ) για τους “λύκους”, που δεν είχαν τους Barea, Budinger, Cunningham.

πηγή.: nba.sport24.gr