ΤΟΥΡΚΙΑ: Ξεκίνημα με φόρα για την Γαλατάσαραϊ, μέγα “κάζο” για Φενέρ

5:24 μ.μ. | = 0 | ΤΟΥΡΚΙΑ |

Με νίκη ξεκίνησε την περιπέτεια των πλει οφ η Γαλατάσαραϊ καθώς επικράτησε της Τόφας με 92-64 στο “Αμπντί Ιπεκτσί” χάρη στο εντυπωσιακό 3ο της δεκάλεπτο (27-15) και πλέον θέλει μια νίκη ώστε να περάσει στα ημιτελικά.Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 42-37 για την “Γαλατά” με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 50-27 στο δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίος σε απόδοση για την “Γαλατά” ήταν ο Κάρλος Αρόγιο με 21 πόντους και 2/3 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Ερσίν Νταγκλί, και με 14 πόντους ο Τζαμόντ Γκόρντον.

Για τους ηττημένους από 12 πόντους είχαν οι Όστιν Νίκολς και ο Νιγηριανός σέντερ Τσινεμελού Ελονού.

Μετά την Εφές, ακόμα μια ομάδα Ευρωλίγκα κινδυνεύει να μείνει εκτός συνέχειας καθώς η Φενέρμπαχτσε ηττήθηκε στην έδρα της από την Καρσίκαγια με 68-74 συνεχίζοντας την άσχημη πορεία που ξεκίνησε επί Πιανιτζιάνι.

Η Φενέρ προηγήθηκε με 41-29 στο ημίχρονο αλλά έμεινε εκεί καθώς δέχθηκε ένα μεγάλο σερί 14-32 και βρέθηκε πίσω με 55-61 στο 32′.Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 63-63 και να προσπεράσουν με 66-65, αλλά η Καρσίκαγια δεν ήθελε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί στο φινάλε 2-9 κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ουμίτ Σονκόλ ο οποίος είχε 16 πόντους (3/4 διπ. , 3/4 τριπ) και 8 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Μπόμπι Ντίξον.Για την απογοητευτική “Φενέρ” 13 πόντους είχε ο Καγιά Πεκέρ και 12 π. ο Μπο Μακάλεμπ με 0/6 τρίποντα.Ο Ρομέϊν Σάτο είχε 2 πόντους, ενώ άποντος και χωρίς προσπάθεια έμεινε ο Μάικ Μπατίστ.Συνολικά η Φενέρ είχε 5/23 τρίποντα.