A2: Η 20η Αγωνιστική

7:37 μ.μ. | = 1 | Α2 |


Κερδισμένα τα Τρίκαλα και ο…ΟΦΗ!!!

Άνω κάτω έκανε την κορυφή ο ΟΦΗ ο οποίος δείχνοντας μέγιστη ψυχή επικράτησε του Φιλαθλητικού στο ΒΑΚ με 79-68 και έκανε το σημαντικότερο βήμα προς την παραμονή του, ενώ δεν πτοήθηκε ούτε από την διακοπή του ρεύματος με το σκορ στο 41-42 στο 26′.Στον αντίποδα η ομάδα του Τάκη Ζήβα γνώρισε και δεύτερη ήττα στην Κρήτη και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες όσο αφορά την άνοδο καθώς ισοβαθμεί με τα Τρίκαλα τα οποία κέρδισαν εύκολα στην Λευκάδα με 72-60, με την Δόξα να δείχνει ότι είναι η πρώτη ομάδα που αποχαιρετά την κατηγορία.

Δυσκόλεψε και η θέση της Νέας Κηφισιάς η οποία παρά την πολύ καλή εμφάνιση από τους Καράμπουλα και Ψαθά δεν μπόρεσε να περάσει από την δυνατή έδρα του Κόροιβου και έμπλεξε σε ισοβαθμίες, έχοντας να ταξιδέψει και στα Τρίκαλα.Εκπληκτικός για τους γηπεδούχους ο Νίκος Κούρτης, ενώ μικρό επεισόδια απειλήθηκαν στο φινάλε ανάμεσα στους παίκτες.

Κατάθεση ψυχής έκαναν οι παίκτες της Νίκης Βόλου στη Νέα Ιωνία καθώς κέρδισαν στο φινάλε το αποδεκατισμένο Παγκράτι το οποίο όσο άντεχαν οι δυνάμεις του είχε την κυριαρχία στο σκορ, και προηγήθηκε στο ημίχρονο και με +14 (39-53).Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 78-77 και κατάφεραν στο τέλος με “μεγάλα” σουτ να πάρουν μια νίκη που ίσως του βοηθήσει στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.Από την άλλη το Παγκράτι θέλει νίκη την επόμενη αγωνιστική στο Μετς με την Δόξα Λευκάδας για να μην μπει σε περιπέτειες.

Αγχωτική νίκη πήρε η Αγία Παρασκευή στο Κοντόπευκο από το Ηράκλειο με 74-69 και εξασφαλίστηκε μαθηματικά, με τους Κρητικούς μετά τη νίκη του ΟΦΗ να μπαίνουν σε πολλές δυσκολίες.

Τέλος συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους Αρκαδικός και Ερμής Λαγκαδά που δείχνουν να καθαρίζουν την υπόθεση παραμονή.

Αποτελέσματα:

ΟΦΗ – Φιλαθλητικός 79-68 Τελικό
Νίκη Βόλου – Παγκράτι 92-89 Τελικό
Ερμής Λαγκαδά – Ίκαροι Σερρών 86-77 Τελικό
ΚΑΠ – Ηράκλειο 74-69 Τελικό
Κόροιβος Αμαλιάδας – ΑΕΝΚ 76-71 Τελικό
Αρκαδικός – Λαύριο 81-73 Τελικό
Δόξα Λευκάδας – Τρίκαλα 60-72 Τελικό

Το παιχνίδι ΟΦΗ – Φιλαθλητικός είχε διακοπεί στο 41-42 λόγω διακοπής ρεύματος

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΦΗ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 79-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης, Πανταζής, Συμεωνίδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 40-38, 54-53, 79-68
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 4, Πετράκης 9 (3), Τραϊανός 18 (11 ρ.), Ντοϊτσίνοφ ( 4 κλ.), Καραδολάμης 21 (5/8 τρ.), Κιτσούλης 7 (1 τρ., 5 ασ.), Μπαλάφας 11 (1), Ματαλόν7 (1).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο 8 (1), Πέρβι 2, Θ. Αντετοκούμπο 4, Γκίκας 13 (2/8τρ., 9 ασ.), Χείλαρης, Σαμοθράκης 18 (2/7 τρ.), Σαλούστρος 4, Γεωργιάδης 8, Καμπερίδης 5, Ανδρεόπουλος, Γιαννουλάκος 6.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 60-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος, Δημόπουλος, Δαρλαμήτσος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 28-43, 38-60, 60-72
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Ματενίδης 2, Πανάρας 8,Ναούμης 2, Μουρατίδης 4, Βαγενάς, Μανούσος 27, Ακτύπης 2, Μάρτζος 4, Κουκούνιας 2, Μάτιτς 9 (1).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Λεπενιώτης 4, Τσιλούλης, Τριανταφύλλου 2, Γκιουλέκας 14 (3), Κατσαρές 7 (1), Τσούτσος 9 (3), Κακλαμάνος 16 (4σ.), Αγγελακόπουλος 3 (1), Πελίγκος, Χαρισμίδης 14 (10 ρ.), Φούντας 3 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΑΕΝΚ 76-69
ΔΙΑΙΤHΤΕΣ: Παφίλης, Νικολούλης, Παγώνης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 47-40, 58-59, 76-71
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Νοέας 13 (3 τριπ., – 11 ριμπ.), Καρύδας 7 (1), Κούρτης 20 (5), Τόμιτς 17, Χατζόπουλος 4, Μαγιτόμπε, Δημάκος, Ασημακόπουλος, Αντωνόπουλος, Γκέρος 6, Τσόσιτς 9 (1).
ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 1, Μοσχοβίτης 9 (0/5 τριπ. – 6 ας.), Διαμαντόπουλος 5, Καράμπουλας 20 (2), Σιούτης 6 (0/7 τριπ.), Σακελλαρίου, Ψαθάς 17 (2), Πετροδημόπουλος 11, Τζιάλας 2.

ΚΑΠ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 74-69
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης, Αναστόπουλος Α., Τσώνος Μ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 37-36, 52-44, 74-69
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 3 (1), Αναγνωστόπουλος, Καρτέρης 2, Σβερκούνος 10 (1), Σίννης 9 (2/2 τριπ.), Τσιάκας 6, Ζερβός 8, Μαναβόπουλος, Μάτος 4, Βαρδαβάς 13 (11 ριμπ.), Ψυλέας 19 (2/2 τριπ., 12 ριμπ.).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ. 2, Πέλκιτς 6, Γιοβάνοβιτς 4, Αρναουτάκης Γ. 5 (1), Αγαπιάδης 9 (1), Σακελλαράκης 13, Ντιαλό 9 (12 ριμπ.), Γκοντόπουλος 21 (3).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 86-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοτσιμπός, Ταρενίδης Στ., Τσιαπλής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 46-35, 62-55, 86-77.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Ιωακειμίδης 16 (2), Ονάσογλου 5 (1), Καμαριώτης 9 (1), Πλιούκας 16 (2), Αναγνωστόπουλος 19 (12 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ.), Γεωργίτσης 17 (2), Παρίτσης 4, Καικλής.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Καπινιάρης 9 (1), Τότσιος 20 (3), Κουκάς 23 (5), Μιλίσεβιτς, Συμεωνίδης 9, Νικολούδης 11 (1), Ιωσηφίδης, Βοιβατόπουλος 5.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ 81-73
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δεσλής, Τζαφλέρης, Φακίτσας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 34-38, 52-49, 81-73.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης):

Τζούρτζεβιτς 5 (1), Πετσούνης, Τσιότρας 16, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρής, Πίνης, Τζατζάς, Τσουμπρίλο 9 (2), Γκιζόγιαννης 21 (1), Γκόβας 12 (1), Σιγκούνας 18, Πάνου.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φραντζέσκος, Δελίδης, Τρικαλιώτης 9 (1), Τσίρος, Κακιούζης 14, Παγώνης 10 (2), Γιαννακόπουλος 1, Λυμπερόπουλος, Περράκης 17 (4), Κεσκινίδης, Ψωμαδέρης 20 (3), Πασχάλης 2.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 92-89
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξενικάκης, Λαζαρίδης, Τζίμα
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 39-53, 65-73, 92-89
NIKH ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Φωσσές, Σαμαράς 6, Μαυρογιάννης 18 (3), Κουτίνας 8 (1), Στάμος, Καραγκιολίδης 23 (5/6 διπ., 3/4 τριπ., 7 ριμπ.), Μαλτέτσιος 9, Θεοδωράκος 8, Μυστηλιάδης 20 (3).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 10, Φ.Βασιλόπουλος 18 (4 τριπ., 10 ασίστ), Μαρίνος 3 (1), Θ.Βασιλόπουλος, Φωτίου 19 (5), Γεώργαρος 17 (3), Σκλαβος 15 (12 ριμπ.), Κοκορόγιαννης 7 (1).

Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες)
1. Φιλαθλητικός 36 (16-4) 1663-1431 (5β)
2. Τρίκαλα 36 (16-4) 1556-1416 (4β)
—————————————

3. Ν. Κηφισιά 36 (16-4) 1570-1290 (3β)
4. Κόροιβος Αμαλιάδας 33 (13-7) 1568-1447
5. Ικαροι Σερρών 32 (12-8) 1506-1500
6. Λαύριο 31 (11-9) 1506-1474
7. Αγία Παρασκευή 30 (10-10) 1511-1579
8. Παγκράτι 29 (9-11) 1589-1595
9. Ερμής Λαγκαδά 28 (8-12) 1452-1538 (3β +3)
10. Αρκαδικός 28 (8-12) 1423-1495 (3β -3)
11 Ηράκλειο 26 (6-14) 1352-1508 (2β)

—————————————
12. ΟΦΗ 26 (6-14) 1464-1615 (1β)
13. Νίκη Βόλου 25 (5-15) 1388-1511
14. Δόξα Λευκάδας 24 (4-16) 1287-1436

Επόμενη αγωνιστική (21η, 23/03):
Παγκράτι – Δόξα Λευκάδας
Τρίκαλα – Ερμής Λαγκαδά
Ικαροι Σερρών – Κόροιβος Αμαλιάδας
Ηράκλειο – Ν. Κηφισιά
Λαύριο – Νίκη Βόλου
Φιλαθλητικός – Αρκαδικός
Αγία Παρασκευή – ΟΦΗ

Θωμάς Κυρίτσης