EUROCUP: Τα αποτελέσματα

8:14 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : EUROCUP |Τη νίκη που θα του χαρίσει μία θέση στο Last 32 αναζητά ο Πανιώνιος, που αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο του ομίλου Μπεσίκτας, ενώ η 9η αγωνιστική ολοκληρώνεται με ακόμη 19 παιχνίδια. Το basketworld.gr είναι εδώ για να σας μεταφέρει στα Ευρωπαϊκά παρκέ…

GROUP A

Δύσκολη νίκη μέσα στην έδρα της, αδιάφορης βαθμολογικά, Τσιμπόνα πήρε με 85-82 η Οστάνδη και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου.

Τσιμπόνα-Οστάνδη 82-85

Νίμπουρκ

-Καντού 86-74 ΛεΜάν-Άρτλαντ Ντράγκονς

GROUP B

Με πέντε παίκτες της να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Αμπουντού 19, Τσιτσαμπουντ 14, Σλότερ 13, Τζόσεφ 11, Μπρόκμαν 11), η Σαλόν ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπιλμπάο με 81-79 και την έπιασε στην τέταρτη θέση.

Σαλόν-Μπιλμπάο 81-79

Όλντενμπουργκ-Σαρλερουά 74-82
Σασσάρι-Τσεντεβίτα 77-68

GROUP C

Προβάδισμα για την πρόκριση στο Last 32 έναντι της Βιλερμπάν πήρε η Βαλένθια που νίκησε 94-62 την Βαρέζε και σε συνδυασμό με την ήττα της Ασβέλ από την Παρί με 74-72, πέρασε στην τρίτη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας.

Βιλερμπάν-Παρί 72-74

Βαρέζε-Βαλένθια 62-94
Ολίμπια Λιουμπλιάνας-Ουλμ 74-61

GROUP D

Τη νίκη που της δίνει το προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου πήρε η Άλμπα που κέρδισε 83-72 την Γκράβελιν στο ντέρμπι των πρωτοπόρων.

Γκράβελιν-Άλμπα Βερολίνου 72-83

Μονς

-Βόννη 91-90
Ρόμα-Σαραγόσα 83-81

GROUP E

Την πρώτη θέση του ομίλου κλείδωσε η Χίμκι που κέρδισε 95-76 την Πίναρ Καρσιγιάκα, ενώ εκτός συνέχειας έμεινε η Άσεσοφτ που ηττήθηκε στην έδρα της από την Χάποελ με 77-69.

Άσεσοφτ-Χάποελ Ιερουσαλήμ 69-77

Πινάρ Καρσιγιάκα-Χίμκι 76-95
Ιγκοκέα-Ακαντέμικα Σόφια 74-61

GROUP F

Για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ στεκόταν όρθιος στην Ουκρανία απέναντι στην Κιμίκ, όμως ένας επιθετικός οίστρος του Πολ Ντιλέινι (16 π., 5 ασίστ, 4 ριμπ., 1 κλεψ., 1 κοψ.) στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε στους γηπεδούχους τη νίκη-πρόκριση στο Last 32 με σκορ 70-58. Πλέον, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου χρειάζεται την νίκη απέναντι στην αδιάφορη Νίζνι (έχει τερματίσει πρώτη) στην τελευταία αγωνιστική, ώστε να εξασφαλίσει το τρίτο και τελευταίο εισιτήριο για την επόμενη φάση. Διακριθέντες για τον “δικέφαλο του Βορρά” ήταν οι Τσαϊρέλης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και Κούπερ με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Κιμίκ-ΠΑΟΚ 70-58

Νίζνι Νοβγκόροντ-Άνκαρα 87-92
Άλμπα Φέχερβαρ-Μπουντούσνοστ 82-80

GROUP G

Ακόμη μία εντυπωσιακή νίκη πήρε η Ούνικς Καζάν που διέσυρε με 98-51 την Ρίγα, κάνοντας το 9 στα 9, ενώ παράλληλα είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει ηττηθεί στο φετινό Eurocup.

Ούνικς-Ρίγα 98-51

Μπάνβιτ

-Μακάμπι Χάιφα 95-76
Ταλίν-Σκόπια 84-69

GROUP H

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Ελληνικού με αντίπαλο την Μπεσίκτας και πήρε το ένα από τα τρία εισιτήρια που οδηγούν στο Last 32. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας αέρα 9 πόντων (23-14) στο 10′, όμως στη συνέχεια οι Τούρκοι αντέδρασαν, μείωσαν και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι “κυανέρυθροι” μπήκαν στην τέταρτη περίοδο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και να τελειώσουν από απόψε την υπόθεση πρόκριση και τα κατάφεραν, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με διψήφια διαφορά (77-67). Κορυφαίοι για τους Νεοσμυρνιώτες ήταν οι ΜακΚόλουμ (17π., 4 ασίστ, 2 κλεψ., 1 ριμπ.), Κάρτερ (16 π., 6 ριμπ., 2 ασίστ), Μίλμπουρν (15 π., 1 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.) και Ντούβνιακ (11π., 3 ασίστ, 1 ριμπ., 1 κλεψ.).

Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης-Μπισόνς 77-88