EUROCUP: Τα αποτελέσματα

7:27 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : EUROCUP |Τίτλοι τέλους για την φάση των ομίλων στο Eurocup, καθώς απόψε ολοκληρώνεται η τελευταία και καθοριστική αγωνιστική της Regular Season. Το basketworld.gr σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις…

GROUP A

Εκμεταλλευόμενη την ήττα της ΛεΜάν από την Οστάνδη με 79-70, η Νίμπουρκ νίκησε εύκολα την αδιάφορη Άρτλαντ με 58-77 και πήρε το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στους “32”, προσπερνώντας τους Γάλλους στην βαθμολογία.

Άρτλαντ Ντράγκονς-Νίμπουρκ 58-77

Καντού

-Τσιμπόνα 92-68
Οστάνδη-ΛεΜάν 79-70

Τελική βαθμολογία:  Καντού 18, Οστάνδη 18, Νίμπουρκ 16, ΛεΜαν 15, Άρτλαντ 12, Τσιμπόνα 11.

GROUP B

Η Τσεντεβίτα πήρε τη νίκη απέναντι στην Σαλόν με 75-71 και κλείδωσε την είσοδό της στο Last 32 και πλέον περιμένει την αναμέτρηση Μπιλμπάο-Όλντενμπουργκ για να μάθει αν θα τερματίσει 2η ή 3η.

Τσεντεβίτα

-Σαλόν 75-71
Σαρλερουά-Σασσάρι 68-63
Μπιλμπάο-Όλντενμπουργκ 90-84

Τελική βαθμολογία: Σασσάρι 17, Τσεντεβίτα 16, Μπιλμπάο 15, Όλντενμπουργκ 15, Σαλόν 14, Σαρλερουά 13.

GROUP C

Τη μάχη για την 3η προνομιούχο θέση κέρδισε η Βαλένθια που επιβλήθηκε της Βιλερμπάν 97-70 και προκρίθηκε στις 32 καλύτερες ομάδες του Eurocup.

Παρί-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 80-63

Βαλένθια

-Βιλερμπάν 97-70
Ουλμ-Βαρέζε 75-86

Τελική βαθμολογία: Ολίμπια Λιουμπλιάνας 17, Ουλμ 17, Βαλένθια 16, Παρί 14, Λυών 14, Βαρέζε 12.

GROUP D

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα η Άλμπα διέσυρε την Μονς με 81-46 και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Βόννη-Ρόμα 96-88

Άλμπα Βερολίνου

-Μονς 81-46
Σαραγόσα-Γκράβελιν 86-73

Τελική βαθμολογία: Άλμπα Βερολίνου 18, Γκράβελιν 16, Σαραγόσα 16, Βόννη 15, Ρόμα 13, Μονς 12.

GROUP E

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογική σημασία, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν αποκλειστεί, η Ακαντέμικα νίκησε 92-77 την Άσεσοφτ, με τον Αλάντο Τάκερ να κάνει μαγική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 30 πόντους, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ.

Ακαντέμικα Σόφια-Άσεσοφτ 92-77

Χίμκι-Ιγκοκέα 80-67

Χάποελ Ιερουσαλήμ

-Πινάρ Καρσιγιάκα 79-75

Τελική βαθμολογία: Χίμκι 19, Χάποελ Ιερουσαλήμ 16, Πίναρ Καρσιγιάκα 15, Ακαντέμικα Σόφια 14, Άσεσοφτ 13, Ιγκοκέα 13.

GROUP F

Η Ανκάρα δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την Άλμπα Φέχερβαρ, την οποία και νίκησε με 84-64 και πήρε το εισιτήριο για το Last 32, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Άνκαρα-Άλμπα Φέχερβαρ 84-64

ΠΑΟΚ-Νίζνι Νοβγκόροντ 52-60

Μπουντούσνοστ-Κιμίκ 

GROUP G

Παραλίγο να κάνει το θαύμα η Ρίγα με αντίπαλο την Μπάνβιτ, η οποία ήθελε νίκη με 20 πόντους διαφορά απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά του πρώτου αγώνα (83-64), αφού το 91-77 δεν ήταν αρκετό ώστε να βρεθεί στο Last 32.

Σκόπια-Ούνικς 62-88

Ρίγα-Μπάνβιτ 91-77

Μακάμπι Χάιφα

-Ταλίν 70-75

Τελική βαθμολογία: Ούνικς Καζάν 20, Μακάμπι Χάιφα 16, Μπάνβιτ 15, Ρίγα 15, Ταλίν 13, Σκόπια 11.

GROUP H

Με πρωταγωνιστή τον Γκιουλέρ (18 π., 6 ασίστ, 6 ριμπ.) η Μπεσίκτας ξεπέρασε το εμπόδιο της Ραντνίτσκι με 90-76 και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο Helsinki Ice Hall, ο Πανιώνιος ηττήθηκε στην παράταση από την Μπισόνς με 93-89 και απώλεσε την ευκαιρία να προσπεράσει την Μπεσίκτας, καταλαμβάνοντας την 2η θέση.

Νεπτούνας-Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης 92-74

Μπισόνς-Πανιώνιος 93-89 (80-80 κ.α.)

Μπεσίκτας

-Ραντνίτσκι 90-76

Τελική βαθμολογία: Μπεσίκτας 17, Πανιώνιος 16,  Ραντνίτσκι 15, Μπισόνς 15, Νεπτούνας 14, Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης 13.

Περισσότερα σε λίγο…

Κώστας Ρίζος